reklama
reklama
15. 2. 2017 | poslední aktualizace: 15. 2. 2017  13:21

Nebankovní firmy poskytly v minulém roce klientům 155 miliard. To je o sedm procent více než v roce 2015

Nebankovní firmy poskytly loni 124 miliard korun firmám a 30,9 miliardy domácnostem. Tahounem růstu bylo financování osobních automobilů, které vzrostlo téměř o třetinu. Česká leasingová a finanční asociace, která čísla vydala, sdružuje 41 tuzemských poskytovatelů leasingu, spotřebitelských úvěrů a factoringu.
ČTK
ČTK
Čtěte více o: leasing | ČLFA | automobilový průmysl
Nejvíce kontraktů jako každoročně loni členové ČLFA uzavřeli na financování automobilů.
Nejvíce kontraktů jako každoročně loni členové ČLFA uzavřeli na financování automobilů.
autor: archiv

Členské společnosti České leasingové a finanční asociace (ČLFA) v roce 2016 poskytly klientům prostřednictvím leasingu, úvěrů a factoringu 155 miliard korun, což je o sedm procent více než předloni. Ve středu o tom informovala ČLFA. O 8,4 procenta stouplo financování podnikatelských investic úvěry a leasingem, o 7,1 procenta spotřebitelskými úvěry či spotřebitelským leasingem a o 12,1 procenta financování factoringem.

"Máme za sebou velmi dobrý rok. Ve shodě s celkovým vývojem ekonomiky jsme ve všech sledovaných kategoriích zaznamenali nárůst objemu poskytnutých peněz. Tahounem růstu přitom bylo financování nových osobních vozidel, jehož objem vzrostl téměř o třetinu," komentoval čísla předseda představenstva ČLFA Libor Bosák. Asociace sdružuje 41 předních tuzemských poskytovatelů leasingu, podnikatelských i spotřebitelských úvěrů a factoringu.

Z celkových 155 miliard korun bylo 124 miliard určeno na financování firemních investic a provozu a 30,95 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti.

Loni pokračoval trend započatý po odeznění recese v roce 2014, kdy začaly silně narůstat objemy leasingových kontraktů. Hodnota leasingu movitých investic členů ČLFA v roce 2016 meziročně stoupla o 17,5 procenta na 57,36 miliardy korun. Naopak objem podnikatelských úvěrů meziročně poklesl o 1,5 procenta na 49,35 miliardy.

Na leasingovém trhu loni opět zvýšil svůj podíl operativní leasing, a to na 60,1 procenta. Výrazný meziroční nárůst o 38,7 procenta zaznamenal leasing nemovitostí, který se přitom dlouhodobě potýká se specifickými nepříznivými daňovými podmínkami. V loňském roce jeho objem přesáhl čtyři miliardy korun.

Nejvíce kontraktů jako každoročně loni členové ČLFA uzavřeli na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 88,11 miliardy korun, z toho 46,09 miliardy bylo určeno na pořízení 113 000 nových osobních vozů. Prostřednictvím produktů členů asociace tak bylo financováno 43,5 procenta nových osobních aut prvně registrovaných v ČR. Objem peněz určených na pořízení nových osobních vozů meziročně vzrostl o 32 procent a jejich počet téměř o 20 procent.

Autoři: ČTK, ia
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama