reklama
reklama
8. 8. 2016 | poslední aktualizace: 8. 8. 2016  06:50
Právní poradna: Odebrání služebního automobilu

Zaměstnavatel nemůže jednostranně měnit podmínky, které si se zaměstnancem sjednal v pracovní smlouvě

Dobrý den, ve smlouvě mám uvedeno, že mi bude poskytnuto služební auto (resp. auto z půjčovny) k výkonu mé práce. Auto jsem dostal a první dva měsíce užíval, poté si to ale zaměstnavatel rozmyslel a auto se rozhodl mi odebrat, bez jakékoliv náhrady. Má na to právo? Popřípadě mám já nárok na nějakou formu vyrovnání ze strany zaměstnavatele?
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Služební automobil, ilustrační foto
Služební automobil, ilustrační foto
autor: Škoda Auto

Vážený tazateli,

zaměstnavatel nemůže jednostranně měnit podmínky, které si se zaměstnancem sjednal v pracovní smlouvě. K takové změně může dojít pouze s písemným souhlasem obou smluvních stran.

Nejdříve můžete zaměstnavatele upozornit, že koná v rozporu s pracovní smlouvou.

Nebude-li sjednána náprava, můžete dát výpověď. Zde je na místě upozornit, že v takovém případě Vám nevznikne nárok na odstupné, ten vzniká pouze v konkrétních situacích vyjmenovaných v zákoně (nadbytečnost apod.). Rovněž se můžete obrátit se svým nárokem na soud. Zaměstnavateli může být také uložena pokuta ze strany inspektorátu práce.

Používáte-li při pracovní cestě vlastní automobil, je zaměstnavatel povinen Vám nahradit jízdní výdaje v souladu s ustanovením § 157 zákoníku práce.

Pro bližší odpověď by bylo nutné znát konkrétní okolnosti vázající se k Vašemu případu včetně znění pracovní smlouvy.

 

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama