Tomáš Otevřel má mnohaleté zkušenosti v oblasti molekulární a buněčné biologie, objevování nových genů, výzkumných programech cílených proti rakovině, molekulární diagnostice, dermatologii, regeneraci tkání, genové a buněčné terapii, vývoji buněčných linií a vývoji nových léčiv.

Do USA odešel jako absolvent biologie Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Brně v roce 1989 po dvouletém pobytu na Biofyzikálním ústavu AV ČR, kdy si jej vybral prof. Stamato na základě jeho navrhované strategie pro izolaci DNA reparačních genů. V USA pracoval až do roku 1996 a dále v letech 1998 až 2012, kdy byl zaměstnán jak v akademické sféře, tak v kosmetickém a v biotechnologickém průmyslu.

V USA působil na University of Pennsylvania / The Wistar Institute, Lankenau Institute for Medical Research, Thomas Jefferson University, Drexel University, ve firmě Unilever a dále ve společnosti Intrexon Corporation, kde z pozice top managementu vedl několik vývojových týmů. RNDr.

Během více než dvaceti let činnosti přispěl k následujícím výsledkům - chromozomálnímu mapování a objevu lidského reparačního genu XRCC4, pochopení úlohy kmenových buněk v iniciaci rakoviny, vývoji nových metod s využitím buněk k testování potenciálních protinádorových léků, vývoji neinvazivního prenatálního testu k detekci mutace cystické fibrózy, vývoji 3D systémů buněčných kultur, a také k vývoji nového postupu léčby rakoviny, založenému na genové a buněčné terapii využívající dendritických buněk.