reklama
reklama
20. 6. 2016 | poslední aktualizace: 20. 6. 2016  09:30
Právní poradna: Smlouva na dobu neurčitou

Projeví-li zaměstnavatel svůj nesouhlas s tím, aby zaměstnanec pokračoval v práci, platí, že pracovní poměr na dobu určitou skončil uplynutím sjednané doby trvání pracovního poměru

Dobrý den, od července bych měl mít smlouvu na dobu neurčitou. Pracuji na vedoucí pozici. Zaměstnavatel mi oznámil, že buď se rozloučíme, nebo od července budu pracovat na nižší pozici s nižším platem. Moje otázka zní, pokud úmyslně nepodepíšu smlouvu a 1. 7. nastoupím s vědomím zaměstnavatele do práce a prokazatelně budu pracovat, mám nárok na smlouvu na dobu neurčitou na pozici, která již vypršela tedy vedoucí pozice?
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Podpis, psaní, smlouva - ilustrační foto
Podpis, psaní, smlouva - ilustrační foto
autor: HN – Martin Svozílek

Vážený tazateli,

zákoník práce ve svém ustanovení § 65 odst. 2 stanoví pro pracovní poměr sjednaný na dobu určitou následující: Pokračuje-li zaměstnanec po uplynutí sjednané doby s vědomím zaměstnavatele dále v konání prací, platí, že se jedná o pracovní poměr na dobu neurčitou.

Není potřebné žádné další zvláštní jednání stran. Postačí, aby zaměstnanec vykonával práci s vědomím nejblíže nadřízeného zaměstnance, resp. postačí, jestliže zaměstnavatel nijak nedá na vědomí, že s další prací zaměstnance nesouhlasí.

Projeví-li zaměstnavatel svůj nesouhlas s tím, aby zaměstnanec pokračoval v práci, platí, že pracovní poměr na dobu určitou skončil uplynutím sjednané doby trvání pracovního poměru.

Předmětné ustanovení se vztahuje jak na „běžné“ zaměstnance, tak i na vedoucí zaměstnance.

 

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama