reklama
reklama
30. 3. 2016 | poslední aktualizace: 30. 3. 2016  15:55
Právní poradna: Změna pracovní doby po RD

Po skončení rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnance na práci odpovídající pracovní smlouvě

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je po návratu z rodičovské dovolené možné, aby mi zaměstnavatel nabídl z třísměnného pouze jednosměnný provoz, s tím, že pokud s tím nesouhlasím, mám podat výpověď. Je to správné? Nemělo by jít o dohodu či alespoň o odstupné? Děkuji mnohokrát za radu.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Matka s dítětem. Ilustrační foto.
Matka s dítětem. Ilustrační foto.
autor: Thinkstock.com

Vážená tazatelko,

podstatné (esenciální) náležitosti pracovní smlouvy jsou „pouze“ druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. O jiných právech a povinnostech vyplývajících z pracovního poměru je zaměstnavatel povinen informovat zaměstnance nejpozději do 1 měsíce od vzniku pracovního poměru – to platí i o změnách těchto údajů. Takovou informací je i údaj o týdenní pracovní době a jejím rozvržení. Jde o jednostranný pokyn zaměstnavatele, který je zaměstnanec povinen respektovat.

Uvedené platí, nebyla-li (nad rámec zákona) jako nedílná součást pracovní smlouvy sjednaná týdenní pracovní doba a její rozvržení. V uvedeném případě by pro změnu pracovní doby byla nutná dohoda se zaměstnancem.

Po skončení rodičovské dovolené je zaměstnavatel povinen zařadit zaměstnankyni na práci odpovídající pracovní smlouvě, přičemž se nemusí jednat o zařazení na původní práci a pracoviště.

Podle ustanovení § 241 zákoníku práce, od kterého se není možné odchýlit, je zaměstnavatel povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnanců pečujících o děti.

Požádá-li zaměstnanec o vhodnou úpravu pracovní doby, kterou konkrétně vymezí, je mu zaměstnavatel povinen vyhovět, nebrání-li mu v tom vážné provozní důvody. Vážné provozní důvody se posuzují individuálně podle konkrétních podmínek panujících u jednotlivých zaměstnavatelů a podle pracovní pozice zaměstnance.

 

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama