reklama
reklama
11. 3. 2016 | poslední aktualizace: 11. 3. 2016  11:45

Příběh firmy Sapeli: Když za sebou starší generace zavírá dveře

Firmu Sapeli, největšího výrobce dveří v Česku, vlastní dvě rodiny. Zatímco Procházkovi už nástupnictví vyřešili, Vrtalovy předání teprve čeká. Loňské tržby společnosti dosahovaly zhruba 750 milionů korun.
Jana Niedermeierová
Jana Niedermeierová
redaktorka

Společnost Sapeli je rodinnou firmou s téměř stoletou historií. Její příběh připomíná legendu o bájném ptáku fénixovi, který se znovu a znovu rodí z popela. Rodina Procházkových, která pokračuje v tradici svých předků od roku 1918, dokázala za tu dobu třikrát začít s podnikáním prakticky od nuly a dostat se na vrchol. Ze začátku se firma zaměřovala na výrobu dřevěných obalů, ale postupně rozšířila svůj sortiment také na produkci dveří. Těsně před koncem druhé světové války byl podnik zničen při náletech. Procházkovi se ale nevzdali a vybudovali novou společnost, kterou však v roce 1948 znárodnili komunisté a majitele násilně vystěhovali.

V roce 1992 se podnik, který byl tehdy součástí Jihlavských dřevařských závodů, ocitl před krachem. Zachránil jej až potomek původních majitelů Jindřich Procházka, který výrobní závod zrestituoval. V areálu firmy v Polné u Jihlavy se narodil a jako mladý tady pomáhal s podnikáním svému otci. Po 44 letech se tak vrátil zpátky domů a se svým společníkem Jaroslavem Vrtalem vybudoval ze Sapeli firmu, která je dnes největším výrobcem dveří v Česku.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama