reklama
reklama
6. 1. 2016 | poslední aktualizace: 6. 1. 2016  09:15

Mary Barraová předsedkyní správní rady automobilky GM, Theodor Solsov bude nezávislým ředitelem

Největší americká automobilka General Motors jmenovala generální ředitelku Mary Barraovou s okamžitou platností předsedkyní správní rady. Automobilka zaznamenala v posledním roce příznivé finanční výsledky. Barraová také vyřešila povstání akcionářů a prošla s firmou nejhorší fází skandálu kvůli potenciálně nebezpečnému zapalování.
-rkp
Mary Barraová
Mary Barraová
autor: Reuters

Mary Barraová se nové funkce ujme po Theodoru Solsovi, který bude v radě nadále působit jako nezávislý ředitel. GM roky váhala mezi tím, zda by funkce generálního ředitele a předsedy správní rady měli vykonávat různí lidé, nebo jeden člověk. Na začátku 90. let minulého století firma tyto funkce oddělila. Předchůdce Barraové Dan Akerson je zastával obě.

Barraová svoji pracovní dráhu od samotného začátku spojila právě s General Motors. Do jeho výrobních hal se poprvé dostala v roce 1980 ještě jako studentka koncernové školy GM Institute (nyní nese název Kettering University). Nejprve nastoupila na nižší technickou pozici v divizi Pontiac, kde skoro čtyři desetiletí pracoval její otec. Velká šance na kariérní postup se jí naskytla, když ji společnost zařadila do programu pro „zaměstnance s vysokým potenciálem“. A díky poskytnutému stipendiu mohla získat titul MBA na Stanfordu.

Poté se stala asistentkou tehdejšího výkonného ředitele GM Jacka Smitha, což je tradičně pozice určená pro vycházející hvězdy firmy. Na tomto postu získala široký přehled o tom, jak vlastně koncern funguje a jaké v něm existují vnitřní vazby.

Potom už Barraová po firemním žebříčku stoupala pouze vzhůru. Řídila montážní závod Hamtramck v Detroitu a určitou dobu byla také ředitelkou lidských zdrojů pro celý koncern.

Mary Barraová v čele automobilky stanula v roce 2014 jako první žena v této funkci. Prakticky okamžitě po nástupu se musela potýkat se skandálem s opožděným svoláním milionů aut kvůli potenciálně vadným přepínačům zapalování. Na začátku loňského roku pak skupina akcionářů zpochybnila způsob jejího řízení kvůli tomu, že automobilka nahromadila velké množství peněz v hotovosti. GM s nimi v březnu dosáhla dohody, v jejímž rámci slíbila odkoupit vlastní akcie a zvýšit dividendy. V říjnu pak automobilka oznámila, že v loňském třetím čtvrtletí dosáhla rekordního provozního zisku 3,1 miliardy dolarů.

Autoři: -rkp
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama