reklama
reklama
19. 12. 2015 | poslední aktualizace: 19. 12. 2015  08:30
Právní poradna: Propustka k lékaři

Volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení může zaměstnavatel poskytnout, pouze však na nezbytně nutnou dobu a nebylo-li vše možné provést mimo pracovní dobu

Dobrý den, doprovázím nemocného manžela (ZTP) k lékaři do Brna. Bydlíme ve Strážnici. Pracuji ve 3 směnném provozu. Při odpolední směně mi nechtějí propustku uznat. Děkuji za informace.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Lékař - Ilustrační foto.
Lékař - Ilustrační foto.
autor: Shutterstock

Vážená tazatelko,

pracovní volno k doprovodu rodinného příslušníka do zdravotnického zařízení k předem stanovenému vyšetření, ošetření nebo léčení se poskytne jen jednomu z rodinných příslušníků na nezbytně nutnou dobu, nejvýše však na 1 den, byl-li doprovod nezbytný a uvedené úkony nebylo možno provést mimo pracovní dobu.

Pracovní volno se poskytne s náhradou mzdy, jde-li o doprovod manžela. Má-li však zaměstnanec nárok na ošetřovné z nemocenského pojištění, nepřísluší mu náhrada mzdy. Uvedené vyplývá z přílohy nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanoví okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci a ustanovení § 199 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

Stěžejní otázkou pro poskytnutí nebo neposkytnutí pracovního volna s náhradou mzdy v případě doprovodu manžela do zdravotnického zařízení tedy je, zda je nebo není možné tento úkon vykonat mimo pracovní dobu.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama