reklama
reklama
16. 11. 2015 | poslední aktualizace: 16. 11. 2015  11:12
Právní poradna: Předčasné ukončení rodičovské dovolené

Se zaměstnavatelem se lze domluvit na předčasném návratu do práce před sjednaným ukončením rodičovské dovolené

Dobrý den, jsem zaměstnaná u jedné společnosti, v současnosti jsem na RD do 03/2016. V tuto chvíli bych ale chtěla nastoupit do jiného zaměstnání u jiné společnosti a to již od 12/2015. Se stávajícím zaměstnavatelem mám pouze ústní dohodu o ukončení pracovní poměru po ukončení RD (03/2016). Nejsem si jistá, zda je to možné. Budu do 03/2016 pobírat RP? Velmi děkuji za Váš čas a odpověď.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Matka a dítě
Matka a dítě
autor: Shutterstock

Vážená tazatelko,

rozvázání pracovního poměru dohodou musí být učiněno v písemné formě. Dochází-li k rozvázání pracovního poměru z důvodů uvedených v zákoně č. 262/2006 Sb., zákoníku práce (dále „ZP“) v ustanovení § 52 písm. a) až c) (například z důvodu nadbytečnosti), přísluší zaměstnanci odstupné ve výši odvíjející se od délky trvání pracovního poměru.

S původním zaměstnavatelem se lze domluvit na předčasném návratu do práce před sjednaným ukončením rodičovské dovolené (avšak zaměstnavatel toto nemusí zaměstnanci umožnit, může trvat na předem smluveném dni návratu). V takovém případě je možné uzavřít dohodu o rozvázání pracovního poměru.

Zákoník práce ani jiný právní předpis nepřikazuje, aby zaměstnanec byl v pracovním poměru pouze k jednomu zaměstnavateli. Založení pracovního poměru od 12/2015 s jiným zaměstnavatelem nebrání žádná zákonná překážka.

Podle ustanovení § 31 odstavec 3 zákona č. 117/1995 Sb., o státní sociální podpoře rodičovský příspěvek náleží i v případě, jestliže rodič zajistí péči o dítě jinou zletilou osobou v době, kdy je výdělečně činný. Rodičovský příspěvek bude vyplácen až do vyčerpání částky 220 000 Kč.

reklama
Zobrazit náhled
Zbývá 1000 znaků
Článek neobsahuje komentáře.
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama