reklama
reklama
5. 11. 2015 | poslední aktualizace: 5. 11. 2015  14:26

Podnikatelé si půjčují nejvíce od recese. Na investice si letos vzali úvěry za 83 miliard korun

"V oblasti financování podnikatelských investic jsme zaznamenali vůbec nejvyšší meziroční nárůst od odeznění recese, a to o čtvrtinu," řekl Libor Bosák z České leasingové a finanční asociace. Členové asociace poskytli klientům v prvních třech čtvrtletích letošního roku prostřednictvím leasingu a úvěrů 105,37 miliardy korun. To znamená meziroční nárůst téměř o sedm procent.
jpr
Čtěte více o: ČLFA | leasing | podnikání | ekonomika
Podnikatelé si na své investice půjčili 35 miliard, o čtvrtinu více než loni - Ilustrační foto.
Podnikatelé si na své investice půjčili 35 miliard, o čtvrtinu více než loni - Ilustrační foto.
autor: Komerční banka

Členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) poskytly svým klientům za devět měsíců letošního roku prostřednictvím leasingu, úvěrů a faktoringu 105,37 miliardy korun. To je o 6,8 procenta více než ve stejném období roku 2014. Celkové pohledávky ČLFA z běžících leasingových a úvěrových smluv dosáhly na konci letošního třetího čtvrtletí 234,59 miliardy korun. 

"V klíčové oblasti financování podnikatelských investic jsme zaznamenali vůbec nejvyšší meziroční nárůst od odeznění recese, a to o čtvrtinu," říká Libor Bosák, předseda představenstva ČLFA, která sdružuje 42 poskytovatelů leasingu a podnikatelských i spotřebitelských úvěrů.

Celkem 82,82 miliardy mířilo na financování firemních investic a provozu a 22,55 miliardy na financování zboží a služeb pro domácnosti. Společnosti v letošních třech čtvrtletích uzavřely zhruba 593 tisíc nových leasingových a úvěrových obchodů a na konci sledovaného období spravovaly 1,9 milionu aktivních smluv.

HNBYZNYS NA FACEBOOKU

Byznysovou rubriku Hospodářských novin najdete také na Facebooku.

Celkem také firmy podepsaly leasingové smlouvy za 34,53 miliardy korun, což je o pětinu více než loni. Ještě silnější nárůst vykázala oblast podnikatelských úvěrů - jejich prostřednictvím úvěrové společnosti poskytly 35,3 miliardy korun, největších patnáct firem zvýšilo meziročně úvěrování podnikatelů o 27,2 procenta.

Členové ČLFA uzavřeli za devět měsíců letošního roku nejvíce kontraktů na financování automobilů. Na silniční dopravní prostředky poskytli 52,32 miliardy korun. Prostřednictvím členů ČLFA tak bylo financováno 39,1 procenta všech nových osobních aut prvně registrovaných v České republice v prvních devíti měsících.

Autoři: jpr
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama