reklama
reklama
2. 11. 2015 | poslední aktualizace: 4. 11. 2015  17:41
Právní poradna: Nucená dovolená

Pracovně-lékařská prohlídka se provádí na žádost zaměstnavatele za účelem zjištění zdravotního stavu zaměstnance, pro kterého je povinností ji absolvovat

Dobrý den, vrátila jsem se po nemoci do práce. Měla jsem úraz - zlomeninu kostrče, úraz nebyl pracovní, v pracovní neschopnosti jsem byla od 11. 8. do 18. 10. 2015. Lékař chirurgické ordinace mi ukončil nemocenskou a uvedl, že jsem již práce schopna. V den nástupu do práce jsem byla poslána na dovolenou, s odůvodněním, že mne musí prohlédnout závodní lékař, ke kterému jsem pozvána až za 14 dní a do té doby nesmím nastoupit do práce. Zajímalo by mne, zda musím čekat na prohlídku a jsem po tuto dobu nucena čerpat dovolenou. Děkuji Vám za odpověď.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Lékař, zdravotní prohlídka, pacient, vyšetření. Ilustrační foto
Lékař, zdravotní prohlídka, pacient, vyšetření. Ilustrační foto
autor: Thinkstock.com

Vážená tazatelko,

mimořádná pracovně-lékařská prohlídka se podle vyhlášky č. 79/2013 Sb., o pracovně-lékařských službách a některých druzích posudkové péče, provádí za účelem zjištění zdravotního stavu posuzovaného zaměstnance v případě důvodného předpokladu, že došlo ke ztrátě nebo změně zdravotní způsobilosti k práci. Mimo případy ve vyhlášce výslovně zmíněné se provádí i na žádost zaměstnavatele, kterou předložil z vlastního podnětu, a to v případě pochybností o zdravotní způsobilosti zaměstnance k práci v souladu s ustanovením § 55 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách.

Mimořádnou prohlídku je zaměstnanec povinen absolvovat, jinak se považuje za zdravotně nezpůsobilého k výkonu práce a nesmí pracovat.

Nemůže-li zaměstnanec vykonávat práci z důvodu, že zaměstnavatel vyslal zaměstnance na mimořádnou prohlídku pozdě, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnavatele a zaměstnanci náleží náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku na základě ustanovení § 208 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce.

Neabsolvoval-li zaměstnanec mimořádnou prohlídku vlastním zaviněním, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance bez nároku na náhradu mzdy.

 

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama