reklama
reklama
31. 10. 2015 | poslední aktualizace: 31. 10. 2015  08:34
Právní poradna: Odstupné při výpovědi

Dohodu o rozvázání pracovního poměru může zaměstnanec se zaměstnavatelem uzavřít kdykoliv, i během výpovědní doby

Dobrý den, prosím o radu ohledně výpovědi z práce (z důvodu organizačních změn a zrušení mého pracovního místa), kterou jsem právě obdržela po 8 letech práce. Jedná se o to, že mám nárok na odstupné ve výši 3 platů. Výpověď jsem dostala k 31. 1. 2016. Chtěla bych se zeptat, zda musím dodržet toto datum odchodu. Kdybych si do té doby našla jinou práci, měla bych stále nárok na odstupné? Děkuji moc.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Výpověď – ilustrace
Výpověď – ilustrace
autor: Media Union, shutterstock.com

Vážená tazatelko,

zaměstnanec, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodu uvedeného v ustanovení § 52 písm. c), zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, tedy z důvodu nadbytečnosti, má nárok na odstupné nejméně ve výši trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr trval alespoň dva roky.

Totožný nárok má i zaměstnanec, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru dohodou ze stejného důvodu.

Dohodu o rozvázání pracovního poměru může zaměstnanec se zaměstnavatelem uzavřít kdykoliv, i během výpovědní doby. Jedná se o dvoustranné právní jednání (na rozdíl od výpovědi), proto může být dohoda uzavřena pouze se souhlasem obou smluvních stran.

Pokud by zaměstnavatel neměl zájem na uzavření dohody o rozvázání pracovního poměru ve výpovědní době, je zaměstnanec nadále povinen plnit pracovní povinnosti včetně docházení do práce až do uplynutí výpovědní doby. V opačném případě může zaměstnavateli odpovídat za vzniklou škodu a rovněž může dojít k okamžitému zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem, kdy zaměstnanec nemá nárok na odstupné ani nárok na podporu v nezaměstnanosti.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama