reklama
reklama
25. 8. 2015 | poslední aktualizace: 25. 8. 2015  15:31
Právní poradna: Čerpání dovolené

Nařízení dovolené je nejenom právem, ale i povinností zaměstnavatele a projevuje se tím daná nadřízenost zaměstnavatele a podřízenost zaměstnance

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli mi může zaměstnavatel nařídit neplacené volno v době, kdy je společnost v době vánočních svátků zavřená a jelikož mi již pro tyto svátky nezbývá žádná dovolená. V novém roce se jedná o další 4 dny nuceného volna. Může zaměstnavatel nařídit, abych na tyto dny čerpala již první 4 dny z mé nové dovolené? Děkuji za odpověď.
Mgr. Lenka Vlnková Advokátní koncipientka
Dovolená - ilustrační foto
Dovolená - ilustrační foto
autor: jc, Foto: Zuzana Šmajlerová HN

Vážená tazatelko,

dobu čerpání dovolené je povinen určit zaměstnavatel, přičemž je nutné přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance.

Zaměstnavatel může určit čerpání dovolené zaměstnancům hromadně. Tehdy nemůže být přihlíženo k osobním poměrům zaměstnance. Proto je hromadné čerpání dovolené omezeno na dobu nejvýše 2 týdnů v kalendářním roce.

V situaci, že jste již vyčerpala dovolenou před dobou hromadné čerpání dovolené, Vám musí zaměstnavatel přidělovat práci podle pracovní smlouvy. Pokud Vám nepřidělí zaměstnavatel práci, jde o překážku v práci na straně zaměstnavatele a Vy máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Z uvedeného vyplývá, že pro 4 dny hromadného čerpání dovolené v době vánočních svátků máte nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku.

Neplacené pracovní volno se většinou poskytuje na základě žádosti zaměstnance. Na čerpání pracovního volna bez náhrady mzdy se musí zaměstnance a zaměstnavatel dohodnout.

Svoji pozornost v případě čerpání neplaceného volna byste měla věnovat i placení zdravotního pojištění. Nemáte-li neplacené volno na celý kalendářní měsíc a Váš příjem nedosáhne minimální mzdy, musíte zaplatit doplatek pojistného ve výši 13,5 % z rozdílu mezi minimální mzdou a měsíčním vyměřovacím základem. Pokud je měsíční vyměřovací základ stejně vysoký nebo vyšší jako minimální mzda, doplatek se neprovádí.

Zaměstnavatel může zaměstnanci určit čerpání dovolené, i když dosud nesplnil podmínky pro vznik nároku na ni, jestliže lze předpokládat, že zaměstnanec tuto podmínku splní do konce kalendářního roku, popřípadě do skončení pracovního poměru. Proto Vám zaměstnavatel může nařídit čerpání dovolené na první 4 dny v novém roce. Nařízení dovolené je nejenom právem, ale i povinností zaměstnavatele a i v téhle oblasti se projevuje nadřízenost zaměstnavatele a podřízenost zaměstnance.

 

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama