Pokud podnik potřebuje z nejrůznějších důvodů dočasně obsadit pracovní místa nebo získat v sezoně dočasně další pracovníky, může využít agenturní zaměstnávání. V současné době ovšem probíhá diskuse o možných úpravách tohoto typu zaměstnávání. Podnikatelé si sice cení flexibility najímání agenturních pracovníků, ale ministerstvo práce v tom vidí spíše snahu podniků nahradit kmenové zaměstnance.  Od příštího roku chce proto rezort stanovit patnáctiprocentní kvótu pro podíl agenturních zaměstnanců.

Agenturní zaměstnávání je formou zprostředkování zaměstnání, jejíž podstata spočívá ve dvou dvoustranných právních poměrech: Na jedné straně je pracovněprávní vztah mezi agenturou práce a jejím zaměstnancem, na straně druhé potom smlouva mezi agenturou práce a uživatelem jejích služeb, který zaměstnanci agentury přiděluje práci a dohlíží na její provedení. Pracovněprávní vztah tedy vzniká pouze mezi zaměstnancem a agenturou práce, přestože tím, u koho zaměstnanec práci fakticky koná, není zaměstnavatel, ale jeho smluvní partner - v dikci zákona uživatel.

Desatero uživatele

1. Uživatel není zaměstnavatel.

2. Uživatel a agentura: modifikovaný občanskoprávní vztah

3. Agentura a zaměstnanec: pracovněprávní vztah

4. Vůči agenturnímu zaměstnanci uživatel nesmí právně jednat jménem agentury práce.

5. Agenturní zaměstnávání lze využít jen po časově omezenou dobu.

6. Agenturní zaměstnanec nesmí mít horší podmínky, než by měl přímý zaměstnanec.

7. Zvážit, zda se nevyplatí přímý zaměstnanec.

8. Detailně upravit vzájemná práva a povinnosti.

9. Vyřešit odpovědnostní vztahy.

10. Kdo není agentura, nesmí na přidělování zaměstnanců vydělávat.

 

 

Agentura práce svého zaměstnance dočasně přiděluje k výkonu práce pro uživatele na základě písemné dohody o dočasném přidělení zaměstnance. Zaměstnanec se zavazuje tuto práci konat podle pokynů uživatele, ke kterému je přidělen.

Pracovněprávní vztah mezi zaměstnancem a agenturou práce je možné založit pouze pracovní smlouvou nebo dohodou o pracovní činnosti, dohoda o provedení práce je vyloučena. Dočasně přidělit zaměstnance k jednomu zaměstnavateli lze maximálně na dobu 12 kalendářních měsíců po sobě jdoucích, ledaže jde o výkon práce na dobu náhrady za zaměstnance nebo zaměstnankyni čerpající rodičovskou, popř. mateřskou dovolenou, nebo pokud o to zaměstnanec sám požádá.

Strop pro agenturní zaměstnance

Připravovaná novela má navíc v plánu procentuálně omezit počet agenturních zaměstnanců u jednoho uživatele. Ministerstvo práce navrhuje 15procentní limit agenturních zaměstnanců na celkovém počtu pracovníků. 

Agenturní zaměstnávání spadá do definice závislé práce ve smyslu zákoníku práce s tím, že ten, kdo zaměstnanci po dobu dočasného přidělení zadává pracovní úkoly, organizuje, řídí a kontroluje jeho činnost, dává závazné pokyny a zajišťuje bezpečnost a ochranu zdraví při práci, je uživatel (a nikoliv agentura jako zaměstnavatel). Uživatel ale vůči přidělenému zaměstnanci nesmí jménem agentury práce právně jednat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se