Když slovenský podnikatel Peter Chudoba obdržel výsledky analýzy potřeb trhu práce, zhrozil se. Tamní průmysl by ročně potřeboval 33 tisíc nových kvalifikovaných lidí, ze středních škol jich ale přijde sotva šestina.

Šéf vrábelského závodu Miba Steeltec se proto rozhodl, že nebude dál spoléhat na stát a inspiruje se v Rakousku, odkud koncern Miba vyrábějící mimo jiné automobilové součástky pochází. Pod záštitou ministra školství rozjel pilotní projekt takzvaného duálního vzdělávání, v rámci něhož výrazně posiluje role firem. Snahy přiblížit se k duálnímu systému se objevují i v Česku. Místní firmy zatím ale nejsou tak iniciativní jako Miba.

"Argument, že stát a školství mi nedokážou zabezpečit adekvátní zdroje, je scestný. Tím se zbavuji odpovědnosti za svůj byznys model," říká osmatřicetiletý manažer. Loni si vybral jedenáct učňů, kteří od září ob týden dochází do továrny. Po změně zákona, která následovala, se k nim brzy přidají další. Do toho, aby se podniky zapojily, je však na rozdíl od Rakouska nebo Německa nikdo nenutí.

HNDomácí na Twitteru

Domácí rubriku Hospodářských novin  najdete také na Twitteru.

"Dnes by se na Slovensku měli zapojit jen ti, kteří jsou na to připravení," myslí si Chudoba. Dodává ale, že pokud k tomu podniky časem nedospějí, samy sebe odsoudí k neúspěchu. Sám si pochvaluje, že si učně může už od počátku vychovávat ve specifickém prostředí svého závodu. Všichni chlapci mají podepsanou smlouvu, která jim po škole garantuje zaměstnání a během studia stipendium. Podobné smlouvy už připravuje i české ministerstvo školství.

Chudoba prý učňům neukazuje jen to, která tlačítka mají mačkat. "Nejsou to stroje, které se mají naučit frézovat, brousit a řezat. Jsou to lidé, kteří mají umět komunikovat, správně se ptát, pracovat v týmu," vyjmenovává. Své svěřence proto vzal hned první den na oběd. "Tehdy měli hlavy dole a žádný názor na nic. Po osmi měsících jsou úplně jiní," popisuje.

Stejně jako jeho čeští kolegové ale bojuje s rodiči, kteří nechtějí své děti posílat do montérek. Přiznává však, že si firmy za nelichotivé veřejné mínění mohou samy. "Partneři z průmyslu zaspali dobu a uzavřeli se před okolním světem. Tohle období už snad máme za sebou," doufá Chudoba.