reklama
reklama
16. 4. 2015 | poslední aktualizace: 16. 4. 2015  10:19

Firmy: Studentů s humanitním vzděláním je příliš. Plaťme školám podle uplatnění, ne počtu žáků

Firmy se shodují, že humanitně vzdělaných studentů je přebytek a stát na ně posílá peníze, které by mohl dát do výuky technických oborů. Podle rektorů technických škol je problém v tom, že univerzity v Česku dostávají peníze z velké části za počet studentů bez ohledu na jejich budoucí uplatnění. Změnit systém financování škol se chystá současný ministr školství Marcel Chládek.
Zuzana Keményová
Zuzana Keményová
redaktorka

Každý rok opouštějí školy desetitisíce humanitně vzdělaných absolventů a nezřídka míří rovnou na pracovní úřad. Oproti tomu o absolventy techniky se firmy přetahují a jejich nedostatek jim brzdí byznys. Přestože stát i školy různými kampaněmi lákají mladé lidi do technických oborů, ve firmách tito absolventi chybějí stále citelněji.

Dokládá to například výzkum pracovního portálu Jobs.cz. Zatímco na pozici v administrativě reaguje průměrně 44 uchazečů, například v IT je reakcí jen osm. Firmy se shodují, že humanitně vzdělaných studentů je přebytek a stát na ně posílá peníze, které by mohl dát právě do výuky a propagace technických oborů. Vychovat jednoho technika je totiž mnohem dražší, protože ve srovnání s oblastí společenských věd potřebuje dražší vybavení.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama