reklama
reklama
25. 3. 2015 | poslední aktualizace: 25. 3. 2015  15:15
Právní poradna: Zhoršení zdravotní způsobilosti zaměstnance

Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, pozbyl-li dlouhodobě zdravotní způsobilost

Dobrý den, rád bych vám popsal svoji situaci a zeptal se na pár otázek. 5 let jsem zaměstnán jako skladník na dobu neurčitou. Před půl rokem jsem musel na operaci páteře. V pracovní náplni mám zvedání a manipulaci s předměty vážícími více než 30kg, což v současné situaci nezvládnu. Budu žádat o invalidní důchod. Ten je pro mne bohužel, jako pro mladého velice nízký (3170 Kč) a chtěl bych proto pracovat i nadále. Mám následující dotazy. Můžu dostat výpověď, pokud svojí práci nebudu zvládat? Musí mne zaměstnavatel nabídnout přeřazení na jinou pozici, aniž by mi snížil plat? Musím novou pozici přijmout? Mám nárok na odstupné? Budou se mi hodit lékařské zprávy typu - nesmí zvedat předměty nad 5kg, neujde vice jak 200 metrů, nemůže sedět déle jak hodinu? Mám ukončit práci dohodou nebo mám čekat na výpověď? Pokud mi bude přiznán invalidní důchod, mění se na předešlých otázkách a odpovědích něco? Můj doktor předpokládá, že invalidní důchod dostanu, ale já bych chtěl i s ním nadále pracovat, jen být přeřazen na jinou pozici, kterou bych zvládal, aniž by mi byl snížen plat. Co mi poradíte a jak se mám zachovat, pokud to nepůjde? Moc děkuji za odpovědi.
Mgr. Rudolf Pastorák, advokát, Mašek advokáti, s. r. o.
Fyzioterapeut, ilustrační foto
Fyzioterapeut, ilustrační foto
autor: HN – Ondřej Besperát

Vážený tazateli,

dle ustanovení § 52 písmeno e) zákoníku práce platí, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo rozhodnutí příslušného správního orgánu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě zdravotní způsobilost.

Při výpovědi z tohoto důvodu nestačí pouhé doporučení lékaře, ale musí být vydán kvalifikovaný lékařský posudek. Ten musí v době, kdy je dávána výpověď, existovat, a musí v něm být jednoznačně určena nemožnost dalšího konání dosavadních prací zaměstnancem. (nikoliv pouze doporučení, aby zaměstnanec přešel na jinou práci)

Tento stav musí být dlouhodobý, musí trvat déle než jeden rok. Rozhodující je, že jen skutečnost, že byl zaměstnanci přiznán invalidní důchod, však ještě nezakládá existenci tohoto výpovědního důvodu.

Stane-li se například zaměstnanec invalidním proto, že je schopen dosavadní nebo jiné stejně kvalifikované zaměstnání vykonávat za zvlášť ulehčených podmínek, jsou v tomto případě důvody pro výpověď splněny jen tehdy, pokud zaměstnavatel nemá možnost tyto zvlášť ulehčené podmínky vytvořit.

Z tohoto důvodu bychom doporučili promluvit se zaměstnavatelem, zda by Vás přeřadil na jinou pozici, ve které by Vás hendikep neomezoval a mohl byste dál pracovat.

Zda ukončíte pracovní poměr dohodou, s odstupným nebo počkáte na výpověď je na Vás, těžko říct, který postup by pro Vás byl výhodnější. Doporučujeme se v tomto ohledu informovat na úřadu práce a zjistit konotace na dávky sociální podpory atd. Odstupné u tohoto typu výpovědi zaměstnanci nenáleží (§ 67 zákoníku práce).

Jak jsme již výše zmínili, pobírání invalidního důchodu nemá vliv na výkon dalšího zaměstnání, pokud najdete místo, která budete zdravotně zvládat.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama