reklama
reklama
12. 9. 2014 | poslední aktualizace: 14. 9. 2014  16:01
Pokuta za lživý inzerát bude 20 tisíc

Za inzerát proti Schwarzenbergovi bude právník platit místo pokuty 850 tisíc jen dvacet

Pokuta 850 tisíc korun, kterou advokát Vladimír Zavadil dostal za lživý inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi, byla rekordní v historii České advokátní komory. Teď její výši komora v odvolacím řízení snížila na 20 tisíc korun.
mso
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před prezidentskou volbou
Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg před prezidentskou volbou
autor: HN – Lukáš Bíba

Na začátku prosince loňského roku dostal právník Vladimír Zavadil rekordní pokutu 850 tisíc korun. Teď ji Česká advokátní komora snížila na 20 tisíc korun. 

Pokutu Zavadil dostal v kárném řízení za inzerát proti prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi, který nechal otisknout před druhým kolem voleb.

Advokát se proti pokutě odvolal s tím, že by neměla mít likvidační charakter. Nyní mu dal kárný senát za pravdu. Rozhodnutí je pravomocné. 

"Odvolací kárný senát zachoval výrok o vině," řekla v pátek mluvčí profesní organizace Iva Chaloupková. Snížení uložených pokut v odvolacím kárném řízení podle ní není neobvyklé. 

Komora inzerát označila za neetický a uložila maximální možnou výši pokuty. Nikdy před tím takovou neudělila. V ještě horším případě by mohla Zavadilovi pozastavit činnost advokáta.

Inzerát s titulkem "Nevolte Karla Schwarzenberga" obsahoval například upozornění, že Schwarzenberg považuje "poválečný odsun Němců za nespravedlivý" nebo "Benešovy dekrety za neplatné". Schwarzenberg kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Inzerát byl v deníku Blesk uveden bez zadavatele, což odporuje zákonu. Ten zároveň zakazuje, aby byly o kandidátech zveřejňovány lživé informace.

Autoři: mso, ČTK
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama