reklama
reklama
7. 8. 2014 | poslední aktualizace: 10. 8. 2014  16:40

Firmy více investují. Využívají spíše podnikatelských úvěrů, ale obliba leasingu dále roste

Česká ekonomika nabírá obrátky, čemuž nasvědčují i rostoucí firemní investice. Podnikatelé stále hledají flexibilnější investiční zdroje. Ve více než v polovině případů se uchylují k podnikatelským úvěrům, ale zájem o operativní nebo finanční leasing dále roste. Svědčí o tom pololetní statistiky České leasingové a finanční asociace.
Veronika Kudrnová

V prvním pololetí letošního roku poskytli členové České leasingové a finanční asociace (ČLFA) firmám na jejich movité investice 18,81 miliardy korun formou podnikatelských úvěrů, což je o 14,9 procenta více než ve stejném období loni. V přímé návaznosti na obnovený růst firemních investic zaznamenala ČLFA i výrazné zvýšení objemu leasingových obchodů svých členů. Prostřednictvím leasingu byly ve sledovaném období realizovány investice za 18,34 miliardy korun, což je meziročně o 17,5 procenta více.

„Pololetní výsledky jasně potvrdily, že česká ekonomika je na vzestupu. V klíčovém sektoru financování podnikatelských investic jsme vykázali více než 16procentní meziroční růst. Výše prostředků poskytnutých prostřednictvím factoringu stoupla o devět procent. Je tedy zřejmé, že velká část firem, především ze sektoru malých a středních podniků, řeší financování svých investičních a provozních potřeb prostřednictvím produktů členů ČLFA,“ říká Jiřina Tapšíková, předsedkyně představenstva ČLFA.

Leasingový trh na vzestupu

V rámci leasingového trhu movitých věcí potvrdil svůj dynamický nárůst z posledních let operativní leasing. V prvním pololetí mu náleželo 41,9 procenta tohoto trhu. Oproti stejnému období loni jeho podíl mírně klesl o jeden procentní bod. Přestože podle objemu leasingového obchodu operativní leasing stále zaostává za tím finančním, podle počtu smluv je úspěšnější. Na operativní leasing členové ČLFA uzavřeli s podnikatelskými subjekty 13 022 nových kontraktů oproti 8217 smlouvám podepsaným na finanční leasing.

V přehledu financovaných komodit u podnikatelských úvěrů i u leasingu pro firemní klientelu převládaly dopravní prostředky.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama