reklama
reklama
8. 7. 2014 | poslední aktualizace: 8. 7. 2014  08:00
54 % Čechů plánuje pouze týden dovolené

Češi plánují kratší dovolenou než Slováci

Více než polovina Čechů si vyčlení letos v létě na dovolenou pouhý týden. Oproti loňskému roku se letos Češi chystají své volno strávit spíš v zahraničí, přičemž cestovat budou většinou autem.
rkp
Čtěte více o: dovolená | statistika | odpočinek
Evropská komise po Dostálové chce, aby jí nejpozději do 28. května poslala detailní informace o českém zákoně, který cestovkám umožňuje lidem nevrátit jejich peníze.
Evropská komise po Dostálové chce, aby jí nejpozději do 28. května poslala detailní informace o českém zákoně, který cestovkám umožňuje lidem nevrátit jejich peníze.
autor: Shutterstock

Více než polovina Čechů (54 %) bude mít o prázdninách pouze jeden týden dovolené, zatímco rovná polovina Slováků si plánuje odpočinout od práce dva týdny. Tři a více týdnů bude v létě odpočívat 17 % Čechů a 12 % Slováků. Vyplývá to z průzkumu českého internetového nákupního portálu Kasa.cz, uskutečněného mezi zákazníky na internetu a v prodejnách Kasahouse.

Oproti loňskému roku, kdy dvě třetiny Čechů trávilo svou dovolenou v rodné vlasti, vede letos dovolená v zahraničí. Do Evropy vyjede 46 % Čechů a za exotikou se jich vydá 17 %. Slovenští dovolenkáři se budou více držet v Evropě, kde jich dovolenou stráví 58 % z nich. V České republice či na Slovensku hodlá odpočívat jen 37 % Čechů respektive 33 % Slováků.

„Zjištěním průzkumu odpovídá i aktuální struktura prodejů,“ uvedla Andrea Čižmářová, ředitelka Kasa.cz. „Zatímco v loňském roce zákazníci hodně nakupovali outdoorové vybavení a dobře se prodávaly i batohy, spacáky a sportovní oblečení, letos vedou kvalitnější zavazadla, autochladničky a zábavní elektronika, především tablety či přenosná DVD a fotoaparáty,“ dodala.

Kam letos na dovolenou?

Oproti loňskému roku lehce klesl podíl respondentů, kteří se chystají na dovolenou vyrazit automobilem. Při cestě na dovolenou jej letos využije 43 % Čechů (v loňském roce 60 %) a 54 % Slováků. Pětina Čechů a 8 % Slováků volí autobusy a vlaky. Zbytek zůstává na leteckou dopravu (31 %) či kolo.

Češi dávají na rozdíl od Slováků přednost dražšímu ubytování: čtyř a více hvězdičkové hotely využije letos 29 % turistů z České republiky a pouhých 8 % ze Slovenska. Oba národy jezdí na dovolenou skoro v polovině případů v párech, čtvrtina Čechů a pětina Slováků jako rodina. Jako hlavní cíl dovolené volí 51 % Čechů města, Slováci naopak preferují moře (58 %).

Ubytování na dovolené

Průzkumu se v červnu 2014 na www.kasa.cz a v prodejnách Kasahouse v Praze, v Brně a v Ostravě zúčastnilo 2817 respondentů.

Autoři: rkp
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama