Místo toho navrhuje mateřskou a rodičovskou dovolenou zkrátit v součtu na jeden rok a zbylé takto uspořené peníze využít na funkční systém předškolní péče.

Rodiče, kterých je v Česku doma s dětmi 288 tisíc a z 98 procent jde o ženy, by tak neztráceli svou kvalifikaci, snáze by později hledali zaměstnání a mohli by budovat bez delšího přerušení profesní kariéru.

„Současný systém péče o malé děti v Česku má negativní vliv na kariéru žen a výši jejich platu. Ovlivňuje to i pozdější nerovnost v důchodech. Trh naopak přichází o vzdělané mladé ženy, jež současný systém z trhu práce prakticky zcela vyřazuje,“ řekl týdeníku Ekonom Jens-Christian Hoj, ekonom OECD, který se na zpracování aktuálního „Hospodářského přehledu“ pro ČR podílel.

Stanovisko OECD se opírá i o studii pražského institutu IDEA. Ta navrhuje, aby se po jednom roce částka odpovídající rodičovským příspěvkům přeměnila na poukaz opravňující k využití předškolních zařízení, což by mělo výrazně podpořit nabídku soukromých jeslí a školek. „Obojí dává smysl, jak pro ženy, tak pro veřejné finance,“ říká jeden z autorů, ekonom Daniel Münich.

Stát by na to měl mít i v takto změněném systému dost peněz. Výdaje na mateřskou a rodičovskou dovolenou - v porovnání s výší HDP - jsou totiž v ČR nejvyšší mezi 34 členskými zeměmi OECD. Na rodičovský příspěvek jde ročně kolem 25 miliard korun.

Doporučení pařížské centrály OECD přichází v čase, kdy obce a městské části nebyly schopné ani po několika letech reagovat na větší počet narozených dětí a řada rodičů proto řeší fakt, že na jejich děti ve školkách nezbylo místo. Do školek se jen letos nedostalo zhruba 55 tisíc tisíc tříletých a starších dětí.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová přistupuje k návrhu OECD opatrně. „Především chceme pomoci matkám vrátit se po rodičovské do původního povolání. Podle našich údajů se to daří jen polovině z nich,” říká. Nedostatek míst v předškolních zařízeních by podle ní mělo zmírnit zakládání takzvaných dětských skupin, jež nedávno schválila vláda.


 

obalka Ekonom 122014- Proč má podle demografa Tomáše Fialy delší rodičovská svůj význam?

- V čem naopak spočívají výhody návrhu OECD?

- A co si myslí o návrhu čeští politici a osobnosti českého byznysu?

Odpovědi najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu a iPhonu, tabletu Samung a dalších zařízeních se systémem Android.

Související