reklama
reklama
6. 2. 2014 | poslední aktualizace: 31. 3. 2014  00:19
ROZHOVOR: Smartphone u dítěte nelze ohlídat

Syn mi oznámil, že s kamarádem hacknul počítač jeho bráchy, říká autorka knížky Hustej Internet

Zábavná a zároveň vysvětlující je nová knížka Hustej internet z nakladatelství Petr Prchal, která má (především) děti a rodiče provést bezpečnými cestami kyberprostoru.
Marcela Jurková
Marcela Jurková
editorka

Specialistka na mapování rizika na sítích Lenka Eckertová z Národního centra bezpečnějšího internetu se už podruhé během dvou let stala spisovatelkou. Za pár dní vyjde v nakladatelství Petr Prchal knížka Hustej internet. Rozhodně nejde o "další" moralisticky poučnou příručku. Naopak.

Svižný, slangový text doplněný ilustracemi autorky Dějin udatného českého národa Lucie Seifertové dává tušit, že děti i dospělí si novou knížku oblíbí. A snad se i něco naučí.

Před rokem, v únoru 2013, jste společně s Danielem Dočekalem vydala knížku Bezpečnost dětí na internetu. Teď vychází Hustej internet. To se za tu dobu tak výrazně zvýšilo riziko nebezpečí pro děti surfující na sociálních sítích a internetu obecně?

Nikoliv. Jen jsem zklamaná z malého zájmu rodičů o „Bezpečnost dětí na internetu – rádce zodpovědného rodiče“. Pokud je mi známo, pořizují si ji především pedagogové, sociální pracovníci, policisté… Zkrátka lidé, kteří se dětmi a jejich bezpečností musejí zabývat z titulu své profese. Rodiče mají možná málo času na čtení. Anebo ani nevědí, že by se jim vzdělání tohoto druhu dost hodilo. Zkrátka doufají, že jich se „ty případy“ týkat nebudou… Pletou se.

Proto jsem oslovila Lucii Seifertovou a společně jsme vytvořily knížku „pro děti a jejich dospělé“.

Obálka knihy Hustej INTERNET

Být takzvaně "onlajn" je pro současné děti přirozené. Přístup k internetu mají ve škole, v knihovnách, na mobilech, doma na počítačích či tabletech. Proč se v tom prostředí stále neumějí bezpečně orientovat?

Zejména proto, že nemají dostatek životních a sociálních zkušeností. A selhává komunikace s dospělými na toto téma. Umíme varovat děti před horkými kamny či zlými lidmi s bonbony před školou. Ale zlí lidé na internetu, lživé informace, nevhodné zacházení s fotografiemi a citlivými daty a tak dále se tolik s dětmi neprobírají. Možná proto, že sami dospělí si rizika neuvědomují. Nedávno jsem viděla infografiku studie jedné společnosti, podle níž 56 % dospělých ani nepřemýšlí o následcích svých on-line aktivit.

Čím jsou české děti nejvíce ohroženy a jak je ochránit?

Děti přirozeně zkoumají prostředí, které je zajímá a láká. Nedá se říci, čím jsou ohroženy nejvíce. Záleží na věku, povaze dítěte, jeho poučenosti, rodinném a sociálním zázemí... Obecně nejrozšířenější – podle čísel z loňského průzkumu E-Bezpečí – je kyberšikana. Nicméně celoevropská studie EU Kids Online tak vysoká čísla v České republice nevykazuje. Osobně se nejvíce obávám takzvaného kybergroomingu – lákání dětí na schůzku. Můžete dítě varovat před nebezpečím, ale ono ho nemusí vůbec poznat, protože agresor dítětem obratně manipuluje. Schémata takového chování se dají vcelku pěkně popsat.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama