reklama
reklama
30. 5. 2013 | poslední aktualizace: 30. 5. 2013  18:15
Právní poradna: Nárok na odstupné

Nárok na odstupné při skončení pracovního poměru z důvodu organizační změny

Dobrý den, mám nárok na odstupné, pokud jsem v pracovním poměru na dobu určitou po dobu mateřské (rodičovské) dovolené. Pokud během této doby určité zcela zanikne pracovní pozice a dotyčná se z mateřské přitom nevrátí? Děkuji.
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
vypoved
vypoved

Vážená tazatelko,

nárok na odstupné při skončení pracovního poměru vzniká ze zákona pouze za situací upravených v § 67 zákoníku práce. Tyto situace jsou vázány na důvody a způsoby rozvázání pracovního poměru, jedná se např. o okamžité zrušení pracovního poměru ze strany zaměstnance ze zákonem stanovených důvodů. Pracovní poměr na dobu určitou končí uplynutím sjednané doby – poté by Vám samozřejmě nárok na odstupné nevznikl. Pokud by však pracovní poměr na dobu určitou skončil v průběhu trvání smlouvy některým z ostatních možných způsobů – např. výpovědí, okamžitým zrušením, dohodou - záleželo by na charakteru konkrétního způsobu a důvodu rozvázání pracovního poměru, zda by současně byly splněny podmínky § 67 pro vznik práva na odstupné. V případě Vámi uváděném, tj. organizační změny, by přicházela v úvahu výpověď daná zaměstnavatelem dle § 52 lit. a) až c) zákoníku práce a související vznik nároku na odstupné.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama