reklama
reklama
6. 5. 2013 | poslední aktualizace: 6. 5. 2013  08:00
Právní poradna: Čerpání přestávky na jídlo a oddech

Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nějak omezeno čerpání přestávky na jídlo a oddech, co se týká vzdálenosti od pracoviště. Moje nová vedoucí mi tvrdí, že je někde zakotveno, že se zaměstnanec z důvodu dodržování BOZP nesmí během obědové pauzy vzdálit od pracoviště X km, protože kdyby se mi něco stalo, je za to zodpovědná ona. Připadá mi to omezující a nepravdivé. Děkuji za odpověď.
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Prodloužení doby vymezené na oběd
Prodloužení doby vymezené na oběd
autor: Thinkstock.com

Vážená tazatelko,

interpretace právních předpisů ze strany Vaši vedoucí v této věci není správná. Dle ustanovení § 88 zákoníku práce jednoznačně stanoví, že zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut. Přičemž platí, že poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

Z toho tak vyplývá, že přestávka v práci je dobou odpočinku, tudíž zaměstnavatel není oprávněn určovat, jak tuto přestávku bude zaměstnanec trávit (samozřejmě kromě požívání alkoholických nápojů apod.). Tudíž záleží čistě na Vás, jak tuto přestávku budete trávit a jak daleko se odeberete (např. pro jídlo).

Dále je třeba mít na paměti, že zaměstnavatel může půlhodinovou přestávku rozdělit, přičemž musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut. Což je tak pro překonání větší vzdálenosti dost limitující.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama