reklama
reklama
24. 4. 2013 | poslední aktualizace: 24. 4. 2013  15:15
Právní poradna: Mobbing jako důvod k výpovědi

Zaměstnavatelé jsou povinní zajistit rovné zacházení se všemi zaměstnanci

Dobrý den, prosím Vás o radu co dělat v situaci, která mne zatěžuje hned od prvního měsíce v mém zaměstnání. Jsem ve firmě zaměstnána od začátku roku 2012 (zástup za mateřskou dovolenou). Svou práci mám moc ráda, lidé v ní mám ráda, až na jednu osobu a tou je vedoucí. Přesto se s ní snažím vyjít po dobrém. Od začátku mne ponižuje a psychicky zatěžuje, a proto jsem se rozhodla, než toto snášet dál, raději odejít. Od prvního měsíce mi vedoucí povídá, jak mi závidí, že vypadám mladě, že mám vysoké alimenty, že jsem hubená. Při mém nástupu si stále stěžovala na účetní, kterou zastupuji (že už jí nikdy nezavolá, že ji nechala na holičkách, protože skončila na rizikovém těhotenství). Po dvou měsících se přišla účetní, kterou zastupuji, podívat a najednou jsem byla pro paní vedoucí ta nejhorší. Slyšela jsem to na vlastní uši, ale rozdýchala jsem to a říkala si, že jsem tady kvůli práci. Jenže situace se pro mne zhoršila. Mohu uvést jako důvod výpovědi mobbing? Co potom může následovat? Jsem už zoufalá z jejího chování. Chová se ke mně, ale i k dalším lidem, slušně řečeno, nevhodně. Snažila jsem se vytvořit prostředí, abych se tomuto konci vyhnula, ale ona si vždy najde něco, čím mne ponížit. Za dobu, co jsem u firmy, jsem dávala podepisovat mnoho výpovědí. Z toho je jasné, že člověk, který se jí nehodí, je vystaven takovému tlaku, že dotyčný rád nakonec odchází. Děkuji Vám předem za odpověď.
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Šikana v práci - ilustrace
Šikana v práci - ilustrace
autor: StaryLyss, shuttershock.com

Vážená tazatelko,

dle ustanovení § 16 zákoníku práce jsou zaměstnavatelé povinni zajišťovat rovné zacházení se všemi zaměstnanci, pokud jde o jejich pracovní podmínky, odměňování za práci a o poskytování jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, o odbornou přípravu a o příležitost dosáhnout funkčního nebo jiného postupu v zaměstnání.

V první řadě bychom Vám doporučili si s vedoucí zaměstnankyní promluvit a sdělit jí, jaké chování z její strany nejste ochotna snášet. Poté, kdyby se situace nezlepšila, byste jí tyto připomínky sdělila písemně a následně informovala vedení společnosti, u které pracujete, a to také písemnou stížností. V případě, že by její chování neustálo a vedení společnosti by Vaši stížnost s Vámi neprojednala, máte možnost podat podnět k inspektorátu práce. Na druhou stranu by bylo též vhodné zvážit, zda v takovém pracovní poměru má smysl setrvat a zda nebude lepší změnit zaměstnavatele. Dle ustanovení § 50 zákoníku práce může dát zaměstnanec výpověď z jakéhokoliv důvodu. V této výpovědi byste shrnula veškeré důvody, které Vás k jejímu podání donutily.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama