reklama
reklama
17. 4. 2013 | poslední aktualizace: 17. 4. 2013  15:15
Právní poradna: Kurzy na zvyšování kvalifikace nabízené zaměstnavatelem

Zaměstnavatel může uložit zaměstnanci účast na školení, ale přísluší za ní zaměstnanci mzda

Dobrý den, zaměstnavatel nám v práci nařídil, že musíme absolvovat různé kurzy na zvyšování kvalifikace. Tyto kurzy jsou podle mne zbytečné, a myslím, že to dělá kvůli tomu, že je pořádá firma jeho manželky a on si výdaje uplatňuje do účetnictví. Nicméně jsou kurzy pořádány ve večerních hodinách tzn., že je absolvujeme ve svém volném čase. Kdyby tyto kurzy měly smysl, tak bych se tomu nebránila, ale takto ne. Když jsme se to snažili majiteli naznačit, tak se o tom odmítl bavit. Má právo nutit nás ve volném čase chodit na vzdělávací kurzy?
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Ilustrační foto
Ilustrační foto
autor: HN – Lukáš Bíba

Vážená tazatelko,

dle § 230 zákoníku práce, je zaměstnanec povinen prohlubovat si svoji kvalifikaci k výkonu sjednané práce. To znamená, že je zaměstnavatel oprávněn uložit zaměstnanci účast na školení a studiu, nebo jiných formách přípravy k prohloubení jeho kvalifikace, popřípadě na zaměstnanci požadovat, aby prohlubování kvalifikace absolvoval i u jiné právnické nebo fyzické osoby. Ovšem odst. 3 předmětného ustanovení určuje, že účast na školení nebo jiných formách přípravy anebo studiu za účelem prohloubení kvalifikace se považuje za výkon práce, za který přísluší zaměstnanci mzda nebo plat. V tomto smyslu by Váš zaměstnavatel měl také v souladu se všemi příslušnými ustanoveními zákoníku práce postupovat, pokud Vám nařídí (dle výše uvedeného) účast na školení, studiu či jiných formách přípravy za účelem prohloubení kvalifikace.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama