reklama
reklama
13. 4. 2013 | poslední aktualizace: 13. 4. 2013  18:16
Dveře z Vysočiny zavírají byty v Kanadě

Dveře z Vysočiny zavírají byty až v Kanadě. I firma Sapeli ale zažívá hubenější období

"Rakušané mají obrovský zájem o naše dýhované dveře. Mají rádi přírodní materiály, a proto jsou tam oblíbené," říká jeden ze zakladatelů firmy Sapeli Jaroslav Vrtal. I renomovaný výrobce dveří se ale nevyhnul problémům kvůli krizi.
Zuzana Keményová
Zuzana Keményová
redaktorka

Mohutné posuvné pásy s duněním přemísťují světle béžové desky po výrobní lince. V každé etapě cesty se jich ujímá jiný stroj. Zatím jsou to jen pláty vyrobené ze dřeva a z umělých materiálů věrně kopírujících dřevo. Jak ale postupují po pásu, stávají se z nich dveře. Přístroje spojují jednotlivé vrstvy a vyřezávají a vrtají do nich nejrůznější detaily tak, aby šly nasadit panty nebo vložit sklo. "Tomuhle se říká lisování za studena," vysvětluje Jaroslav Vrtal, jeden ze zakladatelů firmy Sapeli, největšího výrobce dveří v Česku.

"Vidíte ty hrany, jak jsou hladké?" hrdě přejíždí po oblých rozích dveří. "Jsme jediní v zemi, kteří tuhle technologii umějí. Tu linku jsme si navrhli sami," podotýká dvaašedesátiletý podnikatel v jihlavské fabrice.

Na Vysočině firma vlastní tři závody - dva v Jihlavě, jeden v Polné. V jednom vyrábí dveře z dýhy a v dalším zárubně. Ročně odtud odjede dohromady 325 tisíc kusů, které putují nejen do českých domácností, jež jsou pořád nejvýznamnějšími odběrateli Sapeli, ale také do Rakouska, Německa nebo do Kanady.

Chcete si přečíst celý článek?
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama