reklama
reklama
12. 4. 2013 | poslední aktualizace: 12. 4. 2013  10:30
Právní poradna: Změna pracovní doby a výše mzdy

V pracovní smlouvě jasně uvedenou pracovní dobu a mzdu nemůže zaměstnavatel jednostranně měnit.

Dobrý den, zaměstnavatel mi jednostranně změnil rozvržení pracovní doby - její výrazné navýšení, a také snížil mzdu o 15%. Jedná se o porušení pracovní smlouvy? Mohu podat okamžitou výpověď? Děkuji.
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Peníze - ilustrační foto.
Peníze - ilustrační foto.
autor: HN – René Volfík

Vážený tazateli,

máte-li v pracovní smlouvě jasně uvedenou pracovní dobu, tj. je jednoznačně stanoveno, že pracovní doba trvá od – do a máte-li v pracovní smlouvě jasně stanovenou hrubou mzdu, nemůže zaměstnavatel tuto smlouvu jednostranně měnit (viz např. rozsudek Nejvyššího soudu ČR ze dne 10. 5. 2011 pod sp. zn.: 21 Cdo 1395/2010). Pracovní smlouva je totiž dvoustranný právní úkon a není jej tak možné měnit jednostranně.

Tudíž zaměstnavatel v tomto případě nepostupoval v souladu se zákonem a musí Vám poskytnout mzdu podle smlouvy.

V případě nezaplacení mzdy zaměstnavatelem, platí ustanovení § 56 odst. 1, písmeno b) zákoníku práce, dle kterého platí, že zaměstnanec může zrušit pracovní poměr okamžitě pokud mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti.

Pro úplnost lze ještě dodat, že v případě, že zaměstnavatel nedodrží pracovní smlouvu lze se obrátit na příslušný inspektorát práce, který je orgánem dohledu v této působnosti.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama