reklama
reklama
25. 3. 2013 | poslední aktualizace: 25. 3. 2013  17:15
Právní poradna: Nařízení dovolené

Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit 2 týdny vcelku

Dobrý den, v práci děláme systémem 12 hodin denní/12 hodin noční a dva dny volna. Nyní již děláme zhruba 3 týdny kvůli nedostatku zakázek místo 12 hodin - 8 hodin, což bude koncem měsíce znamenat, že nám bude chybět asi 50 hodin. V naší firmě se to řeší tak, že chybějící hodiny strhnou z dovolené. Zajímalo by mě, zda je to právně v pořádku, když vlastně pořád chodíme do práce a žádnou dovolenou nemáme. Navíc, kdyby to takto pokračovalo dále, žádná dovolená by nám brzy nezbyla. Děkuji za odpověď.
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Cestování. Ilustrační foto
Cestování. Ilustrační foto
autor: ČTK

Vážená tazatelko,

ohledně nařizování dovolené zaměstnavatelem se uplatní § 217 zákoníku práce, dle kterého platí, že dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo.

Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

Pokud tedy zaměstnavatel dodrží tyto limity vymezené zákoníkem práce, je zcela na jeho uvážení jakým způsobem, tj. kdy čerpání dovolené nařídí.

Pro úplnost lze dodat, že porušení těchto ustanovení (ohledně čerpání dovolené) může být sankcionováno inspektorátem práce, přičemž tuto problematiku upravuje zákon č. 251/2005 Sb. o inspekci práce a to konkrétně § 16 (zaměstnavatel – fyzická osoba) resp. § 29 (zaměstnavatel – právnická osoba), kde za přestupek, nebo správní delikt hrozí zaměstnavateli uložení pokuty až do 200.000 Kč.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama