reklama
reklama
12. 3. 2013 | poslední aktualizace: 12. 3. 2013  12:30
Právní poradna: Ukončení zástupu za mateřskou dovolenou

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí bez ohledu na to, v jaké situaci se zaměstnanec nachází

Dobrý den, pracovní poměr jsem měla sjednaný na dobu určitou za mateřskou dovolenou paní X. Ke smlouvě je příloha „informace pro nové zaměstnance“ a v té se praví: „Upraveno v § 51 ZP - výpovědní doba je shodná pro zaměstnance i pro zaměstnavatele a činí 2 měsíce“. Podle toho jsem si myslela, že mi musejí dát vědět dopředu 2 měsíce. To se ale nestalo. Oznámení o ukončení pracovního poměru jsem dostala 8. 2. s ukončením k 28. 2. Než skončil můj pracovní poměr, náhle jsem onemocněla. Ke kterému dni končí můj pracovní poměr? Bude to podle oznámení ke dni 28. 2. nebo dnem ukončení pracovní neschopnosti?
Mgr. Rudolf Pastorák
Mgr. Rudolf Pastorák
advokátní koncipient
Práce – ilustrace
Práce – ilustrace
autor: Shutterstock

Vážená tazatelko,

pracovní poměr sjednaný na dobu určitou, skončí uplynutím sjednané doby, aniž by k tomu bylo potřeba jakéhokoliv úkonu (§ 48 odst. 2 zákoníku práce). Byla-li doba trvání tohoto pracovního poměru omezena na dobu konání určitých prací, je zaměstnavatel povinen upozornit zaměstnance na skončení těchto prací včas, zpravidla alespoň 3 dny předem. Výpovědní doba se zde neuplatní, jelikož ta se vztahuje na pracovní poměru sjednané na dobu neurčitou.

Tudíž Váš pracovní poměr skončí v den, kdy skončí mateřská dovolená paní X. Z Vašeho dotazu není jasné, zda dotyčná kolegyně se vrací z mateřské dovolené 28. 2.

Pracovní poměr sjednaný na dobu určitou skončí bez ohledu na to, v jaké situaci se zaměstnanec nachází, tj. jestli je v pracovní neschopnosti, těhotenství apod.)

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama