reklama
reklama
11. 2. 2013 | poslední aktualizace: 12. 2. 2013  01:52
Rodiče malých dětí se firmám nevyplatí

Vláda nedá firmám slíbené úlevy,
částečné úvazky pro rodiče malých dětí se jim nevyplatí

Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7200 korun ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let. Tak zní jeden z bodů koaliční smlouvy. A zůstane nesplněn, koalice tento krok už nestihne do voleb navrhnout. Slevu firmy dostanou jen za hlídání dětí zaměstnanců.
vsd
Ve školkách je nedostatek míst.
Ve školkách je nedostatek míst.
autor: HN – Martin Svozílek

Firmy už zřejmě do voleb nedostanou možnost úlevy na pojistném či dani za zaměstnávání rodičů malých dětí na částečný úvazek, jak se vláda zavázala v programovém prohlášení a v koaliční smlouvě. Pro zaměstnavatele se sice s daňovou úlevou počítá, ale na náklady za hlídání dětí pracovníků.

Vyplývá to z plánu připravovaných zákonů. Úlevy má upravit zákon o dětské skupině, který se chystá ministryně práce Ludmila Müllerová (TOP 09) předložit kabinetu.

"Další zákony, zejména věcné záměry zákonů už předkládat nebudeme. Stihla by se (do voleb) daňová úleva pouze v případě umísťování dětí do dětských skupin. Jinak plošně ne," potvrdila ministryně.

Zkrácené úvazky považuje za "jeden z hlavních momentů" prorodinné politiky a ke sladění práce a rodiny, podle ní se na ně ale chystané úlevy teď nevztahují. O podpoře částečných úvazků chce Müllerová jednat se zaměstnavateli na tripartitě.

Kroky ke sladění soukromého a pracovního života měl obsahovat zákon na podporu rodiny. Mezi opatření patří třeba právě zvýhodnění zkrácených úvazků pro rodiče či ty, kteří pečují o nemohoucí členy rodiny. Ministerstvo práce mělo obrysy normy původně předložit do konce září. Z plánů předpis ale vypadl. Nestihl by se totiž do voleb připravit a prosadit. Své legislativní záměry po rozhodnutí vlády zredukovaly i ostatní resorty.

 

Kabinet po svém nástupu ve svém programovém prohlášení a v koaliční smlouvě uvedl, že podpoří rozvoj služeb péče o děti a zaměstnávání rodičů, postižených a pečujících lidí.

"Stát uleví firmám na sociálním pojištění 7200 korun ročně za každý částečný úvazek pro rodiče s dětmi do šesti let, zdravotně postižené nebo pro pečující o handicapované," píše koalice ve smlouvě. Podobné vyjádření je v programovém prohlášení vlády. V něm stojí také to, že kabinet podpoří rozvoj firemních školek a dalších možností hlídání.

Autoři: vsd
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama