reklama
reklama
30. 1. 2013 | poslední aktualizace: 30. 1. 2013  18:28
Autor volebního inzerátu radí Praze 11

Právník, který zadal lživý inzerát proti Schwarzenbergovi, radí Praze 11

Praha 11 dlouhodobě spolupracuje s právníkem a údajným agentem StB Vladimírem Zavadilem, který si objednal nepravdivý inzerát proti Karlu Schwarzenbergovi. Radniční opozice nyní žádá, aby s ním radnice vypověděla smlouvy.
ČTK
ČTK
Inzerát, který zadal právník Zavadil
Inzerát, který zadal právník Zavadil
autor: ČTK

Opoziční zastupitelé v Praze 11 požadují ukončení spolupráce mezi radnicí městské části a právní kanceláří Vladimíra Zavadila, který stojí za sporným předvolebním inzerátem s výzvou "Nevolte Karla Schwarzenberga".

Podle opozičního zastupitele a člena kontrolního výboru Petra Slavíka (TOP 09) platí radnice Zavadilovi za právní služby, u kterých nelze dohledat, zda byly skutečně vykonány. Radnice spolupráci se Zavadilem hájí.

Zajímavostí také je, že jako jeden z prvních komunálních politiků blahopřál k vítězství v prezidentských volbách Schwarzenbergovu soupeři, Miloši Zemanovi, starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Koaliční zastupitelé v Praze 11 (ODS, ČSSD a Pražané za svá práva) také ve středu odvolali ze všech výborů opoziční kolegy z Hnutí pro Prahu 11.

"Jsme více agresivní, ale také více argumentujeme. Byla to reakce na kritiku rozpočtu, ale také na zveřejnění nečinnosti všech předsedů výborů, předražené audity kontrolního výboru a zejména tvrdá kritika starosty Mlejnského kvůli jeho spolupráci se JUDr. Zavadilem," uvedl člen hnutí Ladislav Kos.

Radnice se Zavadilem, který podle některých informací v minulosti spolupracoval s komunistickou Státní bezpečností (StB), uzavírala smlouvy už v roce 2004.

"Odvolává se na obecnou smlouvu na poskytování právní pomoci. Největší problém máme s fakturací, která extrémně vzrostla a v roce 2007 se dostala ze stovek tisíc korun na milionové částky ročně," informoval Slavík.

Podle něj není možné dohledat, zda nešlo o soukromé právní služby starostovi nebo zda byly právní práce vůbec vykonány.

Od roku 2007 do roku 2010 Zavadil fakturoval radnici městské části minimálně 4,5 milionu korun. Praha 11 přitom kromě vlastního právního oddělení využívá další asi čtyři advokátní kanceláře.

Slavík kritizoval smlouvy se Zavadilem už vloni v září. Zrušení spolupráce tehdy požadoval na jednání kontrolního výboru i na zářijovém zastupitelstvu. Na kauzu ve středu upozornil server Lidovky.cz. Na středečním jednání zastupitelstva se ke stížnostem na Zavadila připojil další opoziční zastupitel Petr Lukeš (Hnutí pro Prahu 11).

Kromě právních služeb Zavadil podle opozice vydělává také na sporném obchodu s pozemky.

"Nakoupil v roce 2007 bezcenné pozemky, které nejsou určeny k zástavbě. A jaksi zázrakem letos už to jsou zastavitelné pozemky a budou na nich stát viladomy," uvedl Slavík.

Smlouvu podepsalo minulé vedení

Radnice spolupráci se Zavadilem hájí. "Smlouva byla podepsána již v roce 2004, ještě za předchozího vedení. Vzhledem k tomu, že jsou jednotlivé odbory městské části Praha 11 s právní pomocí této kanceláře spokojeny, doposud jsme neměli důvod jeho služby přestat využívat," uvedla mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Advokát a údajný bývalý důstojník StB na sebe upozornil, když nechal přes mediální agenturu zveřejnit sporný inzerát namířený proti prezidentskému kandidátovi Karlu Schwarzenbergovi (TOP 09).

Schwarzenbergův tým kvůli inzerátu, v němž se objevuje téma poválečného uspořádání, podal trestní oznámení. Štáb Miloše Zemana se od inzerátu distancoval.

Autoři: ČTK, mk
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama