reklama
reklama
11. 12. 2012 | poslední aktualizace: 11. 12. 2012  02:46
Trh práce

Bez práce je víc než půl milionu lidí

Čtěte více o: nezaměstnanost
nezamestnanost listopad2012 copy
nezamestnanost listopad2012 copy

Počet nezaměstnaných po osmi měsících opět vzrostl přes hranici půl milionu osob. Míra nezaměstnanosti v listopadu vzrostla o dvě desetiny procentního bodu na 8,7 procenta, tedy na nejvyšší listopadovou hodnotu za posledních osm let. Navíc nikdy v historii nepřišlo v listopadu o práci tolik lidí jako právě letos.

"Trh práce tedy viditelně reaguje na pokračující slabou poptávku v ekonomice, zatím se ale nezdá, že by se schylovalo ke katastrofě. Větší část propouštění je v důsledku ukončení sezonních prací, zatímco kmenových zaměstnanců se podniky až na výjimky nezbavují," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Dál přitom ubývá volných pracovních míst (ač stále zůstává na úrovni loňského roku). Na jedno volné místo v současnosti připadá třináct lidí bez práce.

Další zhoršování avizuje i vývoj průmyslové výroby. Ta podle statistického úřadu v říjnu klesla po očištění o počet pracovních dní o 3,3 procenta. Průmyslové podniky proto propouští.

Ještě více ale o práci přichází zaměstnanci stavebních firem. Na ty dál dopadají zejména úspory ve státním rozpočtu, kvůli kterým se méně investuje do silničních a železničních staveb. Dál ale klesá i výstavba budov.

Autoři:
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
Newsletter  
reklama
reklama
reklama