Každý zaměstnavatel nad 25 zaměstnanců má povinnost zaměstnávat 4 % osob se zdravotním postižením (OZP). Pokud je nezaměstnává, má povinnost odebírat výrobky či služby od zaměstnavatelů, kteří zaměstnávají více než 50 % zaměstnanců se zdravotním postižením. Může také těmto firmám zadávat zakázky nebo odebírat výrobky z chráněného trhu práce.

Se změnou Zákona o zaměstnanosti dochází k výraznému omezení v poskytování náhradního plnění. Zaměstnavatel s více než 50 % OZP bude moci poskytnout náhradní plnění v maximální výši 800 000 Kč na jednoho zaměstnance OZP (při plném úvazku). Kvůli tomu řada firem od ledna 2012 nebude moci využívat možnosti řešení náhradního plnění se společnostmi, se kterými ho dosud řešila. Bude muset najít nové možnosti náhradního plnění.

Podle údajů Českého statistického úřadu tvoří OZP zhruba pětinu nezaměstnaných. V reakci na jejich zájem o zaměstnání vznikají firmy specializující se na zaměstnávání právě těchto osob. Tyto firmy se však musí neustále potýkat s odbytem a s nedůvěrou ostatních firem, týkající se kvality jimi nabízených produktů a služeb. Bez odbytu však takové organizace nemají možnost vytvářet další pracovní místa, tím se počty OZP bez zaměstnání nesnižují.

Poselství ochranné známky Práce postižených

Projekty Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) jsou zaměřeny na skutečné a dlouhodobé zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Ze stejného důvodu vznikl také projekt ochranné známky Práce postižených.

Společnosti přináší tato ochranná známka jasné a zřetelné sdělení: "Toto je skutečná práce lidí se zdravotním postižením, zde jsou jasně nastavena pravidla, vymezujeme se proti nepoctivému podnikání se zdravotně postiženými, naše práce je skutečná, v žádném případě nejsme továrnou na přefakturace."

Cílem ochranné známky je zviditelnění a propagace zdravotně postižených zaměstnanců, kteří se prokazatelně podílejí na výrobě, balení či kompletování výrobků, případně poskytování nabízených služeb z více než 75 %, a jejich zaměstnavatelů. Ochrannou známku uděluje NFOZP na základě odborného posuzování, které provádí Sdružení pro oceňování kvality (SOK).

NFOZP společně s Nadací OKD a výrobním družstvem Ergotep spouští k 1. 11. 2011 na portálu www.pracepostizenych.cz internetový obchod a katalog náhradního plnění výrobků a služeb společností, které prošly přísným hodnocením v rámci ochranné známky Práce postižených, a dalších prověřených zaměstnavatelů zdravotně postižených.

Cílem katalogu je oborově a regionálně nabízet ucelenou a dostupnou nabídku kvalitních a konkurenceschopných výrobků a služeb od zaměstnavatelů zdravotně postižených z celé ČR.

Zaměstnanec roku

Všeobecná zdravotní pojišťovna a Poštovní spořitelna se staly pro rok 2011 partnery ochranné známky Práce postižených a soutěže Zaměstnanec roku. NFOZP se rozhodl vyhlásit tuto soutěž pro všechny společnosti, jež mají právo užívat ochrannou známku, a ocenit tak ty, kteří se nejvíce podílejí na jejím růstu ochranné známky.

Jednotliví držitelé ochranné známky měli možnost do poloviny října nominovat dva své zaměstnance z řad zdravotně postižených. V rámci slavnostního večera, který proběhne 15. listopadu 2011 v Konferenčním centru u Hájků v Praze 8, si nejlepší zaměstnanec odnese jako cenu pobyt v lázních, šitý na míru svého zdravotního znevýhodnění, se službou osobního řidiče na celou dobu pobytu, a také mnoho drobných dárků.

Společně se Zaměstnancem roku bude vyhlášen také největší Úlet roku. Do této akce se mohl zapojit kdokoli, kdo na svých fotografiích zachytil a následně na webové stránce www.jsouzdravi.cz zveřejnil výsledky nesmyslných prací "zdravých" lidí.

Kontrastem Práce postižených vůči Úletům roku se nadace snaží upozorňovat na kvalitní a konkurenceschopnou práci držitelů této ochranné známky.