Vážená tazatelko,

pro zodpovězení položeného dotazu je nezbytná znalost Vaši pracovní smlouvy, konkrétně zjištění, zda se odměna za Vaši práci neskládá též z tzv. nenárokové složky mzdy (zpravidla jsou tyto složky označovány jako "bonusy“, "prémie“, "osobní ohodnocení“ atp. - podotýkám ale, že označení samo o sobě není rozhodující, tzn. i takto označená složka mzdy/platu může být nárokovou složkou).

V případě čistě nenárokové složky mzdy je v podstatě výlučně na úvaze zaměstnavatele, zda ji poskytne nebo nikoliv a v jaké výši. Neposkytnutí ani nemusí odůvodňovat, pokud se k tomu sám nezavázal (zpravidla ale - s ohledem na vstřícné vztahy se zaměstnanci - zaměstnavatelé takto citlivý krok odůvodňují).

V případě nárokové složky mzdy zaměstnavatel není oprávněn téměř žádným způsobem tuto složku krátit. Sleduje se tím jedna ze základních zásad pracovního práva - ochrana odměny zaměstnance za vykonanou práci (odměna za práci je takto intenzivně chráněna zejména proto, že je zpravidla základem hmotného zajištění zaměstnance a jeho rodinných příslušníků).

Zákoník práce v ustanovení § 146 připouští srážky ze mzdy jen z těchto důvodů: v případech stanovených zákoníkem práce nebo zvláštním zákonem, nebo na základě dohody o srážkách ze mzdy (§ 327) nebo k uspokojení závazků zaměstnance, anebo k úhradě členských příspěvků zaměstnance, který je členem odborové organizace, bylo-li to sjednáno v kolektivní smlouvě nebo na základě písemné dohody mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací a souhlasí-li s tím zaměstnanec, který je členem odborové organizace. Jelikož z Vašeho dotazu nevyplývá, že byste splňovala jednu z těchto podmínek, krácení mzdy (připomínám, že jen v případě, že ji netvoří tzv. nenároková část, tj. prémie, bonusy apod.) zaměstnavatelem není v souladu se zákonem.

Doporučoval bych Vám se v případě, že Vám zaměstnavatel mzdu zkrátí, vyzvat ho k doplacení této části a poté, nevyhoví-li Vám, obrátit se na inspektorát práce. Současně by Vám v takovém případě, splníte-li další náležitosti uvedené v § 56 zákoníku práce, vzniklo právo okamžitě ukončit pracovní poměr (§ 56 odst. 1, písmeno b): zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí období splatnosti (§ 141 odst. 1), přičemž dle odst. 2 platí, že zaměstnanci, který okamžitě zrušil pracovní poměr, přísluší od zaměstnavatele náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.