Exprezident Václav Havel, tibetský duchovní vůdce dalajlama a zakladatel Lékařů bez hranic Bernard Kouchner podepsali v Praze u příležitosti mezinárodní konference Forum 2000 deklaraci, která mezinárodní společenství vyzývá k vyjádření podpory všem disidentům na světě.

Dalajlama uvedl, že má o Havla vzhledem k jeho zdravotnímu stavu starost. Bývalému prezidentovi nabídl i tibetskou medicínu.

Deklarace uvádí, že v poslední době se svět zaměřil na ekonomiku Asie, bohužel nikoli na stav lidských práv - mimo jiné v Číně, Severní Koreji, Íránu a Sýrii. Autoři výzvy vnímají stagnaci či zhoršení stavu lidských práv. Otevřenější, svobodná Čína by podle nich měla mimořádnou důležitost pro Asii a celý svět.

"Pro mne je jakousi morální zodpovědností podporovat svobodu lidí, lidská práva a všechny tyto věci," řekl na tiskové konferenci tibetský duchovní vůdce. Ocenil zároveň, že se v Praze v rámci konference Forum 2000 vede veřejná diskuse o lidských právech.

Podle výkonného ředitele konference Oldřicha Černého byla společná deklarace cílem letošního setkání. "Obzvláště v době, kdy pojem lidských práv začíná být erodován a místo něj se začínají prosazovat ekonomické zájmy," uvedl Černý.

Dalajlama ve svém proslovu uvedl, že má starost o bývalého prezidenta Havla, který je jeho dlouholetým přítelem. Havel se potýká s vleklými zdravotními potížemi, kvůli dýchacím problémům pobývá většinu času na své chalupě mimo Prahu.

 

"Mám o něj samozřejmě velkou starost, takže jsem mu doporučil některé druhy tibetské medicíny. Prostě jsem mu řekl, že jsem pro něj teď vlastně tibetským lékařem," řekl dalajlama.

Tibetský duchovní je v Praze na třídenní návštěvě. V programu měl například debatu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Zúčastnil se také slavnosti v Centru moderního umění Dox, kde Havel převzal slovenskou cenu Jána Langoše.