Libye se nestane zemí, kde by vládl extrémní islám. Na setkání s ministryní zahraničí Evropské unie Catherine Ashtonovou to dnes podle agentury AP prohlásil předseda libyjské Přechodné národní rady (NTC) Mustafá Džalíl. Zmírnil tak svůj říjnový výrok, v němž označoval za základ budoucího uspořádání země islámské právo šaría.

"Nestaneme se extremistickou islámskou zemí. Náš islám je umírněný," prohlásil dnes Džalíl. Jeho výrok o právu šaría jako o základu státu vzbudil minulý týden mezi evropskými představiteli pozdvižení a někteří představitelé NTC později ujišťovali, že to byl pouze Džalílův soukromý názor.

Roli náboženství v Libyii by měla definovat nová ústava. Ta by měla být podle představ NTC sepsána příští rok.

Džalíl v sobotu Ashtonové také sdělil, že složení nové libyjské vlády by mělo být známo příští týden. Ministři by měli být vybráni na základě své odborné způsobilosti a ne podle svého kmenového původu.

Nová vláda by měla zemi řídit do parlamentních voleb, které jsou plánovány na červen.

Ashtonová zástupce NTC ujistila, že EU chce s Libyí po svržení režimu Muammara Kaddáfího spolupracovat. Unie se prý zasadí o to, aby byly co nejrychleji pro potřeby nové vlády uvolněny prostředky, které byly zmrazeny v rámci sankcí proti Kaddáfího režimu.