Ministerstvo vnitra  se opět zabývá pozastavením činnosti Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM). Na stole má čtyři posudky externích odborníků, kteří hodnotí, zda je zákaz KSČM v současném období možný.

Samo ministerstvo v minulosti dospělo k závěru, že by návrh na pozastavení komunistické strany u Nejvyššího správního soudu (NSS) neměl naději na úspěch. Jeden z expertů však označil závěry vnitra za předčasné, další podle deníku Lidové noviny (LN) naopak podobně jako ministerská analýza návrh podat nedoporučil.

Vnitro nechce obsah posudků prozradit s tím, že s nimi nejprve seznámí vládu.

Na vypracování posudků a stanovisek si ministerstvo najalo právníky Michala Mazla, Pavla Uhla, Ivo Svobodu a Miroslava Mareše. Mazel své stanovisko k analýze úřadu moc komentovat nechtěl. Naznačil ale, že materiál podle něho není dostatečný a obsahuje předčasné závěry.

"Vláda zadala ministerstvu vnitra zpracovat návrh na pozastavení činnosti KSČM. Ministerstvo vnitra nicméně ve svém materiálu, který předá vládě, zohlední stanovisko oslovených odborníků," říká bez dalších podrobností mluvčí vnitra Denisa Čermáková. Doplnila, že úřad čtyřem právníkům za jejich služby zaplatí celkem 110 tisíc korun.

Premiér Petr Nečas (ODS) v červenci přes uložení úkolu vypracovat návrh na pozastavení činnosti komunistické strany zdůraznil, že ve hře je i varianta, kdy právní experti v resortu i mimo něj nebudou mít dostatečnou právní jistotu k tomu, aby bylo možné obrátit se na NSS.

Podle analýzy ministerstva nejsou pro podání návrhu na pozastavení činnosti nebo rozpuštění KSČM dány důvody. "Činnost KSČM posuzovaná ve světle jejího programu, veřejných projevů a názorů a s ohledem na prosazovanou ideologii nevybočuje z pravidel nastavených českým právním řádem a protiprávnost činnosti KSČM nelze na základě hodnocených materiálů jednoznačně dovodit," stojí v dokumentu.

Filip: Strach nemáme

KSČM podle ministerstva nenaplňuje žádný z bodů, které NSS v minulosti vyjmenoval jako možné důvody pro zrušení politické strany. Právní experti úřadu nenalezli důkazy, že by strana aktivně spolupracovala se sdruženími, která by se objevila ve zprávách o extremismu zpracovaných ministerstvem nebo civilní kontrarozvědkou, demokracii prý neohrožuje.

Předseda KSČM Vojtěch Filip řekl, že NSS by návrhu na pozastavení činnosti strany nevyhověl. "Po právní stránce strach nemám, protože právu pravděpodobně rozumím lépe než členové vlády," prohlásil v červenci.