Počet lidí, jejichž hovory odposlouchává policie, významně stoupá. Loni detektivové poslouchali telefony více než třech tisíc lidí, to je o tři stovky víc než v předcházejícím roce. Vyplývá to z analýzy ministerstva vnitra, kterou měla ve středu na stole vláda.

Z údajů je zřejmé, že policie v roce 2010 napíchla celkem 5 000 telefonů. To je nejvíce od roku 2007, kdy zákonodárci zpřísnili pravidla pro povolování odposlechů. Zvýšil se i počet sledovaných osob a věcí, a to o 12, 5 procenta.

Nejvíce lidí "napíchla" Národní protidrogová centrála (586), protimafiánský útvar (521). "Přes 40 procent odposlechů bylo nasazeno kvůli podezření z toxikománie," vysvětlila čísla mluvčí resortu Markéta Matlochová.

Institut sledování nejvíce využil Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) - v 670 případech a také Národní protidrogová centrála (NPC) skoro ve čtyřech stovkách. Necelých 20 procent případů sledování přitom policisté provedli v souvislosti s násilnou trestnou činností a zhruba stejný počet úkonů kvůli krádežím vloupáním.

Sledování hovorů vlivných lidí

Přibližně 60 procent z nařízených sledování mělo podle analýzy přímý podíl pro trestní řízení, naopak u 13 procent případů policie získané informace vůbec nevyužila.

V souvislosti s odposlechy se v červnu objevila kauza, kdy si varnsdorfský policista Marian Hudec nechal posílat výpisy telefonních hovorů významných lidí. Mezi oběťmi byl šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský nebo nejbližší spolupracovníci prezidenta Václava Klause.

Do žádostí o kontrolu výpisů z mobilních telefonů policista uváděl, že čísla nezná, ale že souvisí s vyšetřováním obchodů s bílým masem na severu Čech. Pro koho Hudec citlivé informace zjišťoval je v šetření.

Ministr vnitra Jan Kubice následně uvedl, že při sledování mobilních telefonů musí být zajištěna několikastupňová kontrola. Na začátku případu prý policista nemusel vědět, komu mobilní čísla patří, pak by ale měla následovat kontrola, při níž by jeho nadřízení měli vyžadovat ztotožnění čísel s jejich majiteli.

Z analýzy rovněž vyplývá, že odposlechy a sledování více využila i policejní inspekce. Inspektoři  loni odposlouchávali skoro 150 telefonů a 75 lidí, v téměř 30 procentech případů se prokázala vazba na vyšetřování, ve kterém figurovala organizovaná skupina.