Názory na tuto problematiku se u odborníků liší. Obecně vzato, podle ustanovení § 316 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), platí, že zaměstnavatel nesmí bez závažného důvodu spočívajícího ve zvláštní povaze činnosti zaměstnavatele narušovat soukromí zaměstnance na pracovištích a ve společných prostorách zaměstnavatele tím, že podrobuje zaměstnance otevřenému nebo skrytému sledování, odposlechu a záznamu jeho telefonických hovorů, kontrole elektronické pošty nebo kontrole listovních zásilek adresovaných zaměstnanci.

Zaměstnavatel může kontrolovat elektronickou poštu zaměstnance, jestliže k tomu bude mít závažný důvod spočívající ve zvláštní povaze své činnosti. Musí však informovat zaměstnance o rozsahu kontroly a o způsobech jejího provádění.

Pokud by zaměstnavatel zjistil, že elektronická pošta zaměstnance je v takovém množství, pro které neplní povinnost plného využívání pracovní doby, může se jednat o porušení pracovních povinností a následovat sankce ze strany zaměstnavatele. V závažných případech může zaměstnavatel se zaměstnancem skončit pracovní poměr.

V žádném případě však zaměstnavatel nesmí nahlížet do soukromého emailu zaměstnance, takové jednání by bylo v rozporu s článkem 13 Listiny základních práv a svobod a naplňovalo by skutkovou podstatu trestného činu Porušení tajemství dopravovaných zpráv podle § 182 zákona č. 40/2009 Sb., ve znění pozdějších předpisů (trestního zákoníku).