Ve vašem případě se mi nejefektivnějším jeví postup podle zákona č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“). Podle § 56 písm. b) zákoníku práce může zaměstnanec pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti.

Termín splatnosti upravuje § 141 odst. 1 zákoníku práce, podle něhož platí, že mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku.

Jinými slovy, pokud vám zaměstnavatel dosud nevyplatil mzdu za leden, můžete okamžitě zrušit svůj pracovní poměr se zaměstnavatelem. Podle § 67 odst. 1 zákoníku práce máte v takovém případě nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku.

Pokud chcete nadále u vašeho zaměstnavatele pracovat, doporučuji vám obrátit se na místně příslušný inspektorát práce, jehož pravomoci a místní příslušnost těchto inspektorátů, jsou upraveny v zákoně č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů.

Z výše uvedeného vyplývá, že zaměstnavatel si nemůže libovolně posouvat výplatní termíny. Pokud by vám zaměstnavatel nevyplatil mzdu vůbec, doporučuji vám zaslat mu písemnou výzvu, a pokud by nereagoval ani na tuto výzvu k vyplacení mzdy, vyhledal bych na vašem místě odbornou právní pomoc u naší nebo jiné advokátní kanceláře.