Fakta 

20 miliard

eur bude muset Řecko zaplatit během dubna a května držitelům svých dluhopisů

54 miliard

eur potřebuje letos řecká vláda získat z kapitálových trhů na splácení dluhů a na své rozpočtové potřeby

Několik měsíců trvající drama kolem hluboce zadluženého Řecka by mohlo tento týden skončit, alespoň to slibuje Evropská unie. Komisař EU Olli Rehn po schůzce v Aténách řekl, že Evropa je připravena ke koordinované pomoci Řecku. Prohlásil ale také, že Atény údajně o finanční pomoc nežádají.

Eurokomisař pro ekonomické a finanční záležitosti se podle evropských serverů vypravil do Řecka, aby vyjednával o ekonomické pomoci unijní sedmadvacítky tomuto zadluženému středomořskému státu. Olli Rehn se měl setkat s řeckým ministrem financí, ředitelem Řecké centrální banky i šéfem odborů.

"Záchranný plán" pro Řecko dávají dohromady podle listu Wall Street Journal Německo a Francie, dvě klíčové země eurozóny. Podle něj evropské vlády i soukromí investoři od řeckého státu nakoupí dluhopisy až za třicet miliard eur.

Evropská unie má na záchraně Řecka zájem - potíže Řecka totiž už delší dobu vyvolávají nejistotu na finančních trzích a sráží kurz eura. Evropská měna vůči dolaru od počátku letošního roku ztratila přes 10 %. Investoři a věřitelé přestávali Řecku věřit.

Řekové jsou ochotni spolupracovat 

Eurokomisař v pondělí médiím řekl, že Řecko je nakloněné změně. "Na schůzkách jsem cítil jasné odhodlání vlády tu zemi reformovat," prohlásil. 

Země už dříve slíbila, že během tohoto týdne oznámí další nutné výdajové škrty a vyšší daně, s nimiž premiér Jorgos Papandreu v uplynulém týdnu seznamoval své poslance.

O dalším osudu Řecka se teď vedou horečná jednání i v Německu, a to na více místech. Tématu se věnovala i kancléřka Angela Merkelová, která se v Hannoveru setkala se španělským premiérem Josém Luisem Zapaterem.

"Shodujeme se v tom, že hospodářskou politiku je třeba lépe koordinovat, a nejdůležitější je, abychom se drželi paktu stability a růstu," uvedla po schůzce Merkelová. Dala však najevo také určité obavy, aby se euro nestalo terčem spekulantů.

"Euro má před sebou období těžkých úkolů," řekla podle agentury Reuters Merkelová. Pokud se euro stane terčem útoku spekulantů, doplatí na to podle kancléřky všichni. Proto je prý nutné, aby ti, kdo spekulují proti euru, získali v jednotnou evropskou měnu opět důvěru.

Dosavadní vývoj kolem dluhové krize v Řecku nenasvědčoval tomu, že by se členové eurozóny chystali Řecko finančně podpořit. Hlavně v Německu ale proti takové představě panuje silný odpor mezi řadovými občany.

Minulý pátek ale do Atén zamířil šéf největší německé banky Deutsche Bank Josef Ackermann a trhy začaly spekulovat, že eurozóna Řecko finančně podpoří.