Češi nejsou úplně spokojeni s prací na hlavní poměr a v současné době spousta pracujících lidí mění názor ve vztahu k formě pracovního úvazku. Téměř 40 procent lidí přemýšlí o změně. Vyplynulo to z průzkumu trhu práce, který proběhl na portálu Jobs.cz.

Průzkum odhalil změnu v postoji českých občanů k tradiční práci na hlavní pracovní úvazek. Nejvíce odpovídajících v anketě uvedlo, že nejsou s prací na hlavní úvazek spokojeni. Tito respondenti potvrdili, že přemýšlejí nad ukončením hlavního poměru a chtějí zkusit něco jiného.

Čtvrtina odpovídajících v průzkumu hovořila o tom, že nejsou s tradičním úvazkem na hlavní poměr příliš spokojeni. Přesto mají obavu vstoupit do podnikatelského prostředí, pracovat na sebe prostřednictvím živnostenského oprávnění či jinou formou. Těchto 25 procent respondentů zatím nenašlo odvahu zkusit jinou formu zaměstnaneckého poměru, pracovat na alternativní úvazek.

Zbylých 36 procent lidí v průzkumu vyjádřilo spokojenost s klasickou formou zaměstnání na hlavní pracovní poměr. Jsou dlouhodobě zvyklí takto fungovat a nevidí důvod pro změnu formy úvazku.

Částečný úvazek? Oproti zbytku Evropy jsou Češi pozadu

Přesto, že jsou z české populace patrné náznaky zájmu o alternativní formy zaměstnání, patří Česko v Evropské unii k zemím s nejhorším průměrným počtem vytvořených alternativních úvazků.

Eurostat v minulém roce uvedl, že Česká republika a Slovensko patří mezi státy, v nichž je podíl lidí pracujících na částečný úvazek téměř nejnižší z členských států Evropské unie. Podíl zaměstnanců se sníženou pracovní dobou u nás tvořil v roce 2008 na celkové zaměstnanosti jen 4,3 procenta. Česká republika tak patří na třetí až čtvrtou pozici v hodnocení pořadí států z hlediska nejnižšího podílu lidí pracujících na částečný úvazek.

Úspěšné příklady z poslední doby však hovoří ve prospěch částečných úvazků jako činitele ke snižování nezaměstnanosti. „Vidíme to na příkladu Austrálie, kde se v prosinci snížila nezaměstnanost právě díky částečným úvazkům. Z celkových 35 200 nově vytvořených pracovních míst bylo 27 900 částečných úvazků. Druhým příkladem je Nizozemí, kde je tento typ úvazků rozšířený proto, že je podporovaný ze strany státu. Prosincová nezaměstnanost v Nizozemí byla 4procentní. Zároveň tam došlo ke zrovnoprávnění částečných úvazků s plnými. Zaměstnanec má právo si vybrat, na jak dlouhou dobu chce pracovat,“ řekl Milan Jasný, obchodní a marketingový ředitel společnosti LMC.