reklama
reklama
4. 2. 2010 | poslední aktualizace: 4. 2. 2010  16:25

Otevřená věda je projekt pro středoškoláky

Akademie věd se rozhodla podchytit mimořádné talenty z řad studentů středních škol a zvýšit zájem mladých lidí o přírodovědné a technické obory a připravila projekt Otevřená věda, jehož součástí jsou stáže středoškoláků na pracovištích AV.

Projekt financuje Evropská unie a dvouletého bádání se bude moci zúčastnit 150 mimopražských studentů. V prvním, již ukončeném kole přihlašování vybrali vědci téměř 100 studentů, do konce března nabízí akademie ještě 54 volných míst. Nadaní žáci si mohli vybrat z 230 témat z lékařství, biologie, matematiky nebo informatiky. První stáže odstartovaly v lednu tohoto roku, za svými školiteli budou mladí badatelé dojíždět dva roky.

Projekt stál 19 milionů, peníze půjdou hlavně na platy školitelů. Studenti se vybírají na základě motivačních dopisů, největší zájem je prý o témata z oblasti biologie, matematiky a informatiky. Studenti pak jednou nebo dvakrát měsíčně dojíždějí na pracoviště a ústavy, kde bádají. Celkem se zapojilo 15 ústavů AV a šest vysokých škol. Organizátoři si také pochvalují, že zhruba polovina přihlášených jsou děvčata. Žen je totiž ve vědě, speciálně v technických a přírodovědných oborech, málo.

Nejlepší výsledky vědeckých stáží budou představeny na dvou studentských vědeckých konferencích, které budou simulovat skutečný vědecký kongres. Mladí badatelé také budou moci publikovat své práce v odborných časopisech.

Zdroj: čtk

Autoři:
reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama