Barack Obama v úterý přednesl projev, ve kterém nastínil, jak chce vytvářet nová pracovní místa. Receptem mají být daňové úlevy a snazší přístup k úvěrům pro malé firmy, dále veřejné investic a podpora "zelených" investic, například do zvyšování energetické účinnosti domů. Se svými návrhy se obrátí na Kongres.

Obama svůj plán, který by byl již druhým stimulem současné americké administrativy pro americkou ekonomiku, představil v projevu v sídle Brookings Institution, jednoho z nejstarších washingtonských think tanků. Připomněl, že jeho administrativa při pomoci ekonomice zasažené nejvážnějšími ekonomickými problémy od Velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století zachránila řadu míst, vysoká nezaměstnanost kolem deseti procent přesto přetrvává.

"Dnes chci představit některé širší kroky, které by podle mne měly tvořit jádro našeho úsilí urychlit tvorbu pracovních míst - týkají se oblastí, které vytvoří nejvíce míst a zároveň největší hodnoty pro ekonomiku," uvedl šéf Bílého domu. Nezaměstnanost pro něj na domácí politické scéně představuje velký problém. V posledních týdnech proto vystupňoval své aktivity na podporu tvorby míst.

Podpora malých firem i investice do infrastruktury

Daňové úlevy, které dnes představil, by zejména malým firmám měly usnadnit investice a zaměstnávání nových lidí. Obama navrhuje na jeden rok zrušit daň z kapitálových zisků či prodloužit možnost zrychlených odpisů na obnovu zařízení pro firmy, již obsahoval už jeho předchozí záchranný balíček na podporu ekonomiky. Dále chce nové daňové úlevy pro malé firmy, které budou vytvářet nová místa. Rovněž navrhuje odstranit poplatky a zvýšit záruky pro malé firmy, jež si půjčují od státu nebo s jeho pomocí.

Další součástí plánu na podporu nezaměstnanosti jsou státní investice do infrastruktury, například dálnic či železnic, ale i vodohospodářských staveb. Obama uvedl, že řada těchto projektů s federální podporou již běží v rámci letošního stimulu na podporu ekonomiky. Nyní se jejich počet rozšíří. Šéf Bílého domu zdůraznil, že jeho vláda dělá vše proto, aby se u tak rozsáhlého počtu projektů neplýtvalo penězi.

Obama v projevu také navrhl podporu ekologických investic do domů známou z Evropské unie, v Česku zaběhlou pod názvem Zelená úsporám. Hodlá tak navrhnout Kongresu, aby Američanům umožnil investice do větší energetické účinnosti jejich rodinných domů. Navrhuje také dále prodloužit dotace pro energeticky účinné provozy a takzvaná zelená pracovní místa.

Snažit se musí i firmy

Americký prezident chce také v těžkých časech zachovat zvláštní podporu pro seniory a nezaměstnané. Zdůraznil ale, že vláda může pro tvorbu nových míst pouze vytvářet podmínky, hlavní úsilí spočívá na firmách. Zdůraznil, že při podpoře tvorby pracovních míst chce jeho vláda být fiskálně zodpovědná. Hodlá pro ni proto mimo jiné využít prostředky, které se jí od bank začaly vracet do fondu na podporu problémových finančních institucí. Ve střednědobém výhledu také chce dostat pod kontrolu nebezpečně bobtnající rozpočtový schodek.

Obama nicméně zdůraznil, že nesouhlasí s těmi, kdo říkají, že vláda by měla krocení deficitu upřednostnit před krocením nezaměstnanosti. Podle něj jde o provázané nádoby. "Pro to, aby naše deficity začaly klesat, je klíčové zajistit silný ekonomický růst a tvorbu pracovních míst, aby rostly daňové výnosy a klesaly výdaje na položky, jako je nezaměstnanost," podotkl.

Poslední údaje statistiků zveřejněné v pondělí naznačují, že se situace zřejmě již zlepšuje, přesto ale stále zůstává vážná. V listopadu v americké ekonomice zaniklo 11.000 pracovních míst, což byl nejnižší počet od prosince 2007. Míra nezaměstnanosti klesla na deset procent z říjnových 10,2 procenta.