reklama
reklama
13. 11. 2009 | poslední aktualizace: 13. 11. 2009  10:16

Dovednosti potřebné pro vrcholové vedení společností

Zvládnout choreografii komplikovaného tance moderního řízení je obtížné pro každého. U starších to může vyvolat nostalgickou vzpomínku na dřívější časy. Naopak mladší generaci, která právě začíná pracovat, může řízení připadat těžko pochopitelné – co přesně to je a jak se mu můžeme naučit?
Thomas E. Mershon
Čtěte více o: řízení | kariéra

O tomto tématu bych se mohl široce rozhovořit, dnes se však zaměřím na dovednosti, které mnohé firmy nezbytně potřebují pro dosažení úspěchu. Pamatujte si, že dovednosti se můžete naučit a můžete na nich pracovat – což je přesně to, čím musíme za svou kariéru projít – naučit se novou dovednost, zlepšit ji a pak se posunout k další.

Pojem řízení se často používá ve spojení s pojmem vedení, začněme tedy zde. Jaké dovednosti vyžaduje schopnost vést? Profesorka Audrey Murrellová, ředitelka Bergova centra pro etiku a vedení, mi jednou velmi jednoduše vysvětlila, v čem vedení spočívá. Leadeři dělají čtyři základní věci: rozumí situaci, v níž se nacházejí, jsou schopni vyvodit vztahy mezi svou a jinými situacemi, předvídají nové cíle a vymýšlejí, jak těchto cílů dosáhnout. Naštěstí se všechny tyto aspekty dají naučit a zlepšovat.

Poznat situaci, v níž se nacházíte, je snadné; jste-li účetní, musíte se prostě naučit účtovat. Totéž platí pro grafický design, marketing, novinařinu, atd. Použijete-li tyto naučené dovednosti v různých situacích, jako to dělá například programátor při navrhování softwaru v různých jazycích, pak zlepšujete své dovednosti v různých oblastech.

Stanovit nové cíle není tak snadné, jak by se mohlo zdát – můžeme si představovat, jak udělat věci nově, ale uskutečnění takových snů je obtížné. Zde pomáhá zkušenost a schopnost plánovat. Pokud jste se poučili z minulých úspěchů a chyb, můžete se vyhnout špatnému a zaměřit se na to dobré. Ve spojení s některými konkrétními dovednostmi, jako je například projektové řízení, vyjednávání, finanční řízení atd., bude výsledkem větší šance na úspěch bez ohledu na cíl.

Některé další dovednosti, které dnes firmy stále více vyhledávají, je schopnost pracovat v různých oblastech. Ve své kariéře budete muset dělat mnohé věci mimo své pole působnosti. Zvláště dnes se ve společnostech, které snižují počty zaměstnanců, na koni udrží ti, kteří zvládnou práci ve více oblastech. Budete-li na sobě vytrvale pracovat, využívat školení a vzdělávání a vyhledávat nové a zajímavé projekty, vaše kariéra bude jistě na vzestupu.

A nakonec, společnosti spoléhají na to, že jejich zaměstnanci si vytvoří silné sítě. Ne všechna řešení lze nalézt uvnitř firmy, proto největšího úspěchu dosáhnou ti, kteří dokážou využít svých osobních a profesionálních kontaktů. Naučit se umění konverzace a udržování přátelství může pomoci vaší kariéře. Anne Nemerová, proděkanka Katzových obchodních studií (Katz Graduate School of Business), tyto myšlenky krásně shrnuje: „Profesionálové dnes nemohou být úspěšní sami o sobě. Budou muset spoléhat na silné místní a globální vědomostní sítě, které jim pomohou nalézt lepší a rychlejší řešení a rozvíjet vlastní podniky. Manažeři musí porozumět síle profesionální sítě a v průběhu své kariéry se strategicky zaměřit na rozvoj a udržování takové sítě. Vytváření účinné sítě nemusí nutně vyžadovat, abyste dobře hráli golf, důležité je silnou síť budovat, udržovat a pečovat o ni. Budování kariéry je celoživotní proces a nikdy není pozdě začít.“

Thomas E. Mershon, MBA, ředitel pro střední Evropu University of Pittsburgh, přijel do České republiky studovat na Palackého University v Olomouci v roce 1994. Od roku 1997 žije v Praze se svou manželkou (Češkou). Svou pracovní kariéru zahájil v jihoafrické soukromé bance a v investičním fondu. Po absolvování MBA na US Business School Praha v roce 2004 začal pracovat pro University of Pittsburgh, pro kterou připravil projekty jejího působení v Praze.

 

University of Pittsburgh poskytuje MBA a Executive MBA (EMBA) v České republice od roku 1990. Její EMBA je hodnoceno jako nejlepší v celém regionu. Každou třídu University of Pittsburgh vyučují profesoři z celého světa, což umožňuje zajistit nejvyšší možnou kvalitu vzdělávání. Stejně tak je tomu se všemi poskytovanými materiály a knihami, které jsou užívány i ve všech ostatních lokalitách. Jednoduše řečeno, University of Pittsburgh nabízí špičkové vzdělání podle nejvyšších možných standardů, ať už jde o rozvrh, profesory, akademickou hodnost či akreditaci AACSB.

reklama
reklama

Zjednodušené vyhledávání pracovních pozic

Vyhledávání připravujeme
ve spolupráci s LMC
reklama
Nejčtenější články  
reklama
reklama
reklama