Blogy
Blogy

Ministerstvo školství (MŠMT) se v úterý dohodlo s odboráři, že zatím nebude měnit úvazky učitelů. ČTK to potvrdila mluvčí ministerstva Kateřina Böhmová. Podle připravované novely měli netřídní učitelé učit týdně až o dvě hodiny víc.

Návrh ale mezi kantory vyvolal velký nesouhlas, na Znojemsku kvůli tomu dokonce odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Proto bude novela vládního nařízení pozastavena do doby, než budou příznivější ekonomické podmínky.

Více práce za stejný plat 

Ministerstvo chtělo ulevit učitelům, kteří kromě výuky zastávají ve škole i další funkce, třeba se starají o počítače nebo dělají výchovné poradce. Těmto zaměstnancům by podle nového nařízení mohl ředitel školy ubrat až tři hodiny výuky týdně. Až dvě hodiny týdně by naopak mohl přidat učitelům bez třídnictví a dalších funkcí, plat by se jim však nenavýšil.

Proti návrhu protestovali školští odboráři i pedagogové, podle nich by se jednalo o víc práce za míň peněz. Učitelům totiž kvůli protikrizovým opatřením v příštím roce klesnou platy o čtyři procenta. Ministryně školství Miroslava Kopicová se proto dnes dohodla s odboráři, že projednávání návrhu bude pozastaveno. Úřad jen nechá doběhnout připomínkové řízení, návrh se pak "obnoví až za příznivějších rozpočtových podmínek," uvedla Böhmová.

Po rozhodnutí ministerstva znojemští odboráři podle předsedkyně oblastní rady školských odborů Růženy Šalamonové stávkovou pohotovost zřejmě odvolají. Podle předsedy Českomoravského odborového svazu pracovníků školství Františka Dobšíka ubírání úvazků na jedné straně a přidávání práce jiným stejně nic neřešilo. "Jestli chtějí ulevit těm třídním učitelům a dalším, tak na to by se musely sehnat peníze, protože to jsou další zaměstnanci navíc," komentoval návrh.

140 milionů pro pražské ZŠ

Ministerstvo školství v úterý také rozhodlo, že pošle pražským základním školám 140 milionů korun ze svého rozpočtu na školní pomůcky. Mimopražské základní školy totiž dostanou v příštích dvou letech 4,5 miliardy z fondů EU, ministerstvo tak chce předejít znevýhodnění škol v hlavním městě.

"Do konce listopadu tedy pošleme do každé základní školy na území hlavního města asi 1840 korun na každého žáka," uvedla ministryně školství Miroslava Kopicová. Za peníze mohou školy nakoupit učební pomůcky a učebnice. Ministerstvo tak chce zlepšit hlavně výuku matematiky, počítačů, cizích jazyků a přírodních věd, podpořit by se měla i čtenářská nebo finanční gramotnost. Při mezinárodních srovnáních totiž v těchto oblastech dosahují české děti špatných výsledků.

Šéfka českého školství tak chce zmírnit znevýhodnění pražských škol, ty totiž nemohou čerpat z evropského sociálního fondu. Ten je mimo jiné určen pro rozvoj méně rozvinutých regionů.