Typický "projekt ČR"
Tři nejčastější projekty za posledních pět let jsou:

- modernizace IT včetně systémové integrace

- restrukturalizace interních procesů nebo reorganizace

- vývoj či uvedení nových produktů.

Rozpočet typického “českého projektu“ přesahuje hranici 100 000 eur. V porovnání s rokem 2007 jde v průměru o menší projekty. Typický český projekt je realizován více než půl, ale méně než jeden rok za přispění týmu o velikosti 5 až 10 členů.

Příčiny neúspěchu:

- změna rozsahu projektu v důsledku jeho špatného počátečního vymezení

- rozdílné očekávání výstupů z projektu

- nedostatečný rozpočet

- změna rozsahu projektu v důsledku následných vnějších změn

- nedostatečné řízení projektu / nejasná organizační struktura.

Kvalita projektů tuzemských podniků rok od roku stoupá. Čeští manažeři se zlepšují v řízení projektů, které jsou stále častěji dokončovány včas a nepřekračují plánovaný rozpočet. Daří se to díky uskutečňování většího počtu menších projektů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ernst & Young, kterého se v první polovině roku 2009 zúčastnily tři desítky organizací.

Třetina respondentů nicméně stále vidí prostor pro zlepšení. Největším přínosem profesionálního přístupu k řízení projektů je dle respondentů vzájemná koordinace projektů a efektivnější řízení zdrojů.

Průzkum probíhal v první polovině roku 2009 v České republice, Maďarsku, Polsku a na Slovensku. Téměř polovina z organizací patří mezi Czech Top 100. 46 procent respondentů tvoří velké společnosti nad 2000 zaměstnanců.

Stále je co zlepšovat

Projektoví manažeři obecně vnímají úroveň řízení projektů ve svých společnostech lépe než v minulém roce. Nezanedbatelných 28 procent účastníků průzkumu však označilo řízení projektů za nevyhovující a s ohledem na jejich budoucí potřeby vyjádřilo nutnost jeho zlepšení.

„Za rostoucím počtem úspěšných projektů je možné vidět rok od roku vyšší počet specializovaných projektových manažerů, svou roli hrají také průběžné vyhodnocování vývoje projektu a uplatnění zkušenosti z již realizovaných projektů. Podstatný vliv může mít bezpochyby také tlak, který je na manažery vyvíjen v souvislosti se současnou recesí,“ vysvětluje Petr Knap, partner oddělení podnikového poradenství Ernst & Young v České republice.

Úspěšnost projektů se postupně zvyšuje, pouze 3 procenta projektů byla pozastavena nebo zrušena před plánovaným dokončením. Ješrě v loňském roce to bylo 6 procent projektů. Téměř dvě třetiny všech projektů jsou dokončeny včas a nepřekročí daný rozpočet. Nad rámec rozpočtu nebo po plánovaném termínu bylo dokončeno 35 procent projektů.

Dodržování termínů" Důležité je počáteční definování projektu

Zlepšení je patrné v případě dodržování termínů, se zpožděním bylo letos dokončeno 27 procent projektů. Pro srovnání v roce 2008 bylo dokončeno v pozdějším termínu 31 procent projektů a v roce 2007 celkem 38 procent. Typické je 20procentní zpoždění v porovnání s plánovaným datem dokončení. Plánovaný rozpočet překročilo v letošním roce 21 procent projektů. Nejčastěji šlo o navýšení rozpočtu o 20 procent, což je srovnatelné s výsledky předchozích ročníků průzkumu.

„Důležité je nepodcenit kvalitní a dostatečnou přípravu a plánování projektu. Nejvíce projektů se dostane do potíží nebo se nakonec nerealizuje vůbec právě kvůli špatnému počátečnímu definování projektu, z důvodu rozdílných očekávání ohledně vedení a organizace projektu nebo nereálnému plánu a rozpočtu,“ říká Markéta Hofmanová, senior konzultantka v oddělení podnikového poradenství Ernst & Young se specializací na projektový management.

Za poslední rok vzrostl podíl společností, které zaměstnávají specializované projektové manažery na 58 procent z loňských 46 procent.Tři čtvrtiny respondentů uvedly, že mají ve společnosti orgán, který vykonává funkci projektové kanceláře. Za plně kompetentní a kvalifikovanou ji přitom považuje 30 procent respondentů, což představuje značný posun od minulého roku, kdy mělo stejný názor pouze 13 procent respondentů.