Učitelé se v roce 2010 budou muset uskrovnit. Poslanecká sněmovna v pátek schválila přepracovaný balík úsporných opatření, jehož součástí je také snížení mezd všech zaměstnanců placených ze státního rozpočtu o čtyři procenta. Vedle úředníků se to týká právě pedagogů.

Česká republika přitom do vzdělávání dává méně peněz než jiné státy Evropské unie. Průměrné výdaje do školství jsou v EU 5,5 procent hrubého domácího produktu, v Česku o jeden procentní bod nižší.

Ještě větší je rozdíl při srovnání odměn učitelů. Průměrné roční platy učitelů působících na prvním stupni základních škol byly v zemích EU 39 610 dolarů, v ČR 29 127 dolarů. Ve středoškolském vzdělání bral pedagog průměrné evropské země 45 513 dolarů, v Česku pak 31 119 dolarů.

Vyplývá to z nedávno zveřejněné zprávy mezinárodní Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD). Platy jsou přepočteny na paritu kupní síly po 15 letech praxe a pocházejí z šetření z roku 2007.

Vedle přímého snížení platů, mohou učitelé od ledna pocítit i další obecná opatření - zvýšení sazeb DPH může zdražit například potraviny, rodiče dostanou méně peněz z platu při ošetřování nemocného dítěte a pokud se rozhodnou z práce odejít, nebudou mít nárok na vyšší podporu v nezaměstnanosti, kterou slibovala ČSSD. 

Plat učitele: mínus až dva tisíce

Podle školských odborů najde učitel v regionálním školství na své výplatní pásce v průměru 23 968 tisíc korun. Čtyřprocentní snížení z této částky znamená mínus 960 korun. V pátek přijaté opatření by mělo platit jeden rok, za který učitelé přijdou o necelou polovinu měsíční mzdy.

Přitom průměrná mzda v České republice za druhé čtvrtletí roku 2009 činila 22 992 korun.

Nad českým školstvím visí hrozba ještě většího úbytku finančních prostředků. Do středy by vláda měla schválené návrhy promítnout do finální verze státního rozpočtu, který předloží sněmovně. Podle plánu by ministerstvo školství mělo v příštím roce hospodařit s částkou o 1,2 miliardy nižší než letos. Což sebere učitelům další tisícikorunu, varují odbory. Původně chtěl ministr financí zkrátit rozpočet na školství ještě o další dvě miliardy.

Ministerstvo školství se snaží úbytek peněz z rozpočtu zčásti nahradit financemi z EU. Šéfka úřadu Miroslava Kopicová nechala zpracovat takzvané šablony, pomocí nichž dosáhnou na evropské peníze i malé školy, kterým v tom dříve bránila náročná administrativa.

Školské odbory sepisují petici

Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka, bude redukce platů o "daleko víc" než čtyři procenta. "A jestli slibuje někdo, že to bude na rok a že v roce 2011 se uvidí, nechci být falešným prorokem, ale to už nikdo nevrátí," obává se šéf školských odborářů.

Odboráři sice označili Janotův balíček za přijatelný kompromis, ale proti poklesu platů mají silné výhrady. "Odbory od samého počátku projednávání zásadně nesouhlasily se snížením platů státních zaměstnanců a učitelů," uvedl Milan Štěch, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů.

Protest má konkrétní podobu v petici Vzděláváním proti krizi, kterou podle Dobšíka již podepsaly desetitisíce lidí. Odbory také poukazují na rozpory aktuálních politických kroků proti programovému prohlášení vlády. "Školství, vědu a výzkum vláda považuje za jednu z klíčových oblastí pro růst konkurenceschopnosti a bude usilovat, aby plánované redukce rozpočtových výdajů tuto oblast nepostihly," stojí v dokumentu.