Republiková rada Soudcovské unie se na čtvrtečním zasedání důrazně postavila proti snížení platů soudců, na němž se počátkem týdne shodla vláda. Opatření je podle ní neústavní. Vyplývá to z písemného stanoviska, které unie zaslala ČTK.

Rada upozornila na to, že v minulosti byly platy soudců opakovaně zmrazeny, takže soudci začali naplňovat princip ekonomické solidarity už v době, kdy platy zaměstnanců ve veřejné sféře narůstaly a ani ostatních občanů Česka se ještě nedotýkaly důsledky ekonomické krize.

"I v případě, že k nyní politickou mocí prosazovanému neústavnímu opatření nedojde, přijdou tak soudci v průběhu let 2008 až 2010 celkem o 15 procent zákonem předvídaných platů," uvedla rada.

Paroubek navrhne snížení o 20 procent

Soudcovská unie také vyjádřila znepokojení nad tím, že se soudci a jejich finanční zabezpečení stali součástí "populistických a symbolických gest politické reprezentace". Poukázala na to, že na rozdíl od představitelů zákonodárné i výkonné moci soudci fakticky nemají možnost dalšího výdělku.

Kabinet premiéra Jana Fischera poslal návrh na snížení platů ústavních činitelů včetně soudců do sněmovny souběžně s takzvaným Janotovým balíčkem úsporných opatření, o jehož osudu od čtvrtka rozhodují poslanci. Podle vládního návrhu by platy ústavních činitelů měly být příští rok o čtyři procenta nižší.

Původní návrhy hovořily o snížení platů až o 20 procent. Nakonec ale vláda počítá pro ústavní činitele se stejným čtyřprocentním snížením platů jako pro úředníky a další zaměstnance ve veřejné sféře. Předseda sociálních demokratů Jiří Paroubekl ve čtvrtek slíbil, že znovu sněmovně předloží návrh na redukci mezd o pětinu.

Hrozí, že velké snížení platů zamítne Ústavní soud. Ten totiž jako nejvyšší soudní instance už několikrát rozhodoval o platech soudců. Jeden pokus o zrušení 13. a 14. platů zrušil a stát pak musel zpětně odebrané peníze vyplatit.